Mám ráda netradiční poznávání míst, které mne zajímají, a tentokrát jsem se rozhodla pro hlubší poznání města Fes prostřednictvím jeho riádů a dárů.

Abychom si rozuměli: riád je pojem, který označuje typ obytného domu v severní Africe, a samotné slovo riád znamená zahrada – je to proto, že na nádvoří tohoto domu měli obyvatelé malou nebo větší zahrádku se stromy (pomerančovníky nebo citronovníky), které osvěžovaly rozpálený letní vzduch. Nechyběla také fontánka se stejným účelem. Toto nádvoří většinou nebylo zastřešené (nebo pouze provizorně), a obytné prostory se nacházely kolem něj.

Dár je slovo, které lze přeložit jako dům a naproti riádu označuje stavbu s menší rozlohou, menším počtem místností a také bez zahrady (i když nádvoří většinou nechybí).

Bohaté rodiny ve Fesu žily po staletí v riádech, vedle kterých mohli mít ještě menší několika patrový byt, označován jako misria. Ti méně majetní měli dár. Bez ohledu na to, jak byla rodina movitá, jejich příbytky sdílely jednu společnou charakteristiku: bohatství nebo chudoba se nevystavovaly na odiv a všechny domy v medíně vypadaly naprosto stejně – zvenku. Malé, zamřízované okénko a skromný vchod nijak nenaznačovaly, jaký typ rodiny v daném domě bydlí. O to větší muselo být překvapení návštěvníka, který byl přijat jeho obyvateli coby host – najednou se ocitl na překrásně zdobeném nádvoří s fontánou, dřevěným zdobením trámů, tradiční mozaikou zellídž a hlavně úpřimnou pohostinností majitelů.

Dnešní feská medína nepochybně trpí nezájmem místních obyvatel, ze kterých řada vyměnila tradiční riády za moderní byty v nových čtvrtích. Jsou ale i tací, co vidí v historických domech potenciál pro podnikání. Řada dárů a riádů se tak proměnila v luxusní rezidence a penziony pro návštěvníky medíny. Komerčních riádů a dárů je v medíně asi dvě stě a jejich kvalita a vybavení je na úrovni hostelů, jednoduchých penzionů, lepších hotelů nebo dokonce i luxusních ubytovacích zařízení. Z dvacítky těch nejlepších, které jsem navštívila, stojí za zmínku následovní tři:

Dar Tahrya

Tento větší dár s hezkým nádvořím se nachází u známé medresy Bou Inania nedaleko hlavního turistického vchodu do medíny. Spravuje ho rodina původem z Agadiru, které členové mluví výborně anglicky. Jejich pokoje jsou moderně zařízené a několik z nich má dvě patra. Cenově se pohybují v nižší kategorii a jejich služby jsou špičkové.

Dar El Menia

Majitelem Dar El Menia je Angličan Graham, který se do Fesu přistěhoval před několika lety. Za svou rezidenci zvolil dům v samém centru medíny, zastrčený do malé uličky, kterou neprojde ani mul. Dovedete si představit, jak asi vypadala organizace rekonstrukce tohoto nádherného domu? Graham soustředil své síly na renovaci původního zdobení nádvoří, a pokoje také zařídil v romantickém stylu. Několik z pokojů si lze pronajmout, část domu obývá majitel se svou rodinou.

Dar Jameel

Tento malinký dům byl původně misriou, bytem přináležícím k sousednímu riádu. Angličan Steve ho před sedmi lety zrekonstruoval a nabízí ho k pronájmu pro skupiny do pěti osob. Tento dár je moderně zařízený a velmi útulný zejména v zimě, protože Steve myslel na komfort klientů a vybavil všechny pokoje elektrickými dekami. Terasa tohoto domu nabízí krásný pohled na takřka celou medínu. Steve sám obývá svůj druhý dům a věnuje se rekonstrukci starých feských riádů.

Reklamy