Pro návštěvu tohoto neopakovatelné města se vám určitě budou hodit následující informace …

Vhodná délka pobytu

Jeruzalém má dostatek zajímavostí na to, abyste v něm a jeho okolí strávili týden, i dva! Pokud to ale nejde, vyhraňte si alespoň dva dny na vstřebání dojmů, ochutnávku místní kuchyně, procházku večerním městem a návštěvu těch nejzajímavějších památek, či pozorování běžného života jeho mnoha komunit.

Zvolte dny k návštěve správně

Sobotní Jeruzalém je naprosto jiný než Jeruzalém od neděle do čtvrtku, a páteční Jeruzalém je ještě výjimečnější – je to svátečný den pro muslimy a začátek Šabatu (dnu odpočinku) pro Židy. Pro vás jakožto návštěvníky to znamená větší zážitek při pozorování muslimů spěchajících na modlitbu na Chrámové hoře a slavnostní shromáždění Židů u Zdi Nářků. Ale nepočítejte s tím, že si Zeď Nářků vyfotíte nebo že se podíváte na Chrámovou horu! Chrámová hora pro vás bude uzavřená a za snahu vyfotit Židy u šabatové modlitby můžete dostat pohlavek. Také se od pátku večera do soboty večera nesvezete městskou dopravou a v hotelích zaplatíte mnohem víc než za nocleh v jiné dny – nehledě na to, že na poslední chvíli nemusíte ubytování ani sehnat. Nejvhodnější návštěvou Jeruzaléma pro někoho, kdo je časově omezený na 1-2 dny jsou proto dny od neděle do čtvrtku. Také stojí za to překontrolovat si, jestli během vaší návštěvy nebude zrovna slavit nějaký židovský svátek nebo jestli necestujete zrovna v pohyblivém muslimském měsíci Ramadán.

Jak se pohybovat po Jeruzalémě

Nejvhodnější k návštěvě Jeruzalému je pěší procházka, a je to také jediný způsob jak poznat starý Jeruzalém uvnitř hradeb, kde žádná doprava ani není. Do západního Jeruzaléma se dostanete jednou z linek městské hromadné dopravy Egged, nebo můžete zvolit taxík. Na Olivetskou horu se také snadno vyvezete taxíkem, i když příjemná procházka od hradeb přes Kedronské údolí vám zabere asi jednu hodinu (poslední úsek mírně do kopce). Pokud máte vlastní auto, můžete ho před pěší procházkou zaparkova u Sionské brány, kde je placené parkoviště, nebo na parkovišti pod nákupním centrem Mamilla u Jaffské brány.

Pozor na kapsáře a jiné zloděje!

Vyskytují se zejména na turisticky frekventovaných místech, na Olivetské hoře (prodavači plakátů s panoramatem města), u kostelů a na Křížové cestě. Více než kapsáři vás ale oberou (ale legálně) obchodníci na tržišti pokud nebudete smlouvat. Pro placení lze využít jak šekely, tak dolary, které vezmou téměř všude, otázkou je ale to, za jaký kurz.

Zahalena ramena a kolena

Respektováním tohoto jednoduchého pravidla se vyhnete tomu, že vás do nějaké památky nebudou chtít pustit. Jak muslimské, tak židovské ale i křesťanské památky jsou často i živá místa uctívání, a oblečení zahalující tělo od ramen po kolena je víc než vhodné. Dámam k tomu poslouží i zavinovací šátek.

Vytvořte si itinerář

Určitě se nevydávejte na prohlídku Jeruzaléma nepřipraveni. Přečtěte si pár knížek a průvodců před cestou, seznamte se se základy Judaismu a Islámu, vytvořte si seznam pamětihodností, které chcete navštívit. Pro památky uvnitř hradeb doporučuji přečíst si článek o Jeruzalému a jeho hradbách a čtvrtích. Nezapomeňte také na to, že památky mimo Jeruzalémské hradby, a pro ty, kteří mají více času na poznávání města, nebo chtějí navštívit méně frekventované zajímavosti, je tady několik méně tradičních tipů pro hlubší poznání Jeruzaléma.

Pokud nevíte, jak začít, nabízím vám několik nápadů na několikahodinovou, celodenní nebo dvoudenní prohlídku Jeruzaléma.

Reklamy