A jsem tady opět! Tentokrát, jak je patrné z názvu cestopisu, hodlám v Maroku strávit celý měsíc! Protože mám už dávno první dojmy z Maroka za sebou, budu psát spíš o nových zážitcích a postrežích, které nenájdete v předchozích cestopisech.

Tentokrát jsem absolvovala let se společností Easy Jet, a pouhých osm hodin od nástupu do letadla v Praze jsem byla v Marrákeši. Říkám pouhých, z Prahy domů na Slovensko mi to trvá jedenáct hodin.

Může si vůbec ještě takový opakovaný návštěvník Marrákeš vůbec užit? Ovšem že může! Takovýto návštěvník je už připraven na trhovníky a jejich triky, nelekne se hada, kterého má náhle a nečekaně v obličeji na náměstí Jamaa al Fna, a nepřekvapí ho ani nečekaný letní déšť. Marrákeš je neopakovatelný, a proto ho lze navštívit opakovaně, a pořád mít co objevovat.

Přiznám se, že jsem se tentokrát nevěnovala pouze návštěvě památek a objevování nového, ale také nějaké te práci na počítači a vyřizování potřebných záležitostí před příjezdem nastávajícího zájezdu. Ten zbytek času jsem ale věnovala následujícím krásám, které doporučuji:

Zahrada Menara

Je určitě méně známá než zahrada Majorelle, a také v ní nenajdete tak výraznou modrou barvu, přesto ji stojí za to vidět. Dá se k ní dojít i pěšky od minaretu Koutubia, nebo třeba turistickým autobusem Marrakech Sightseeing.

Zahrada je spíš sadem olivovníků, který lemuje malý letohrádek a bazén napuštěný vodou. Nejlepší doba na návštěvu je pozdní odpoledne a západ slunce, kde je letohrádek krásně nasvícený. V případě dobré viditelnosti lze spatřit vrcholky Vysokého Atlasu, které si udržuji sněhové čepice většinu měsíců v roku.

Palmérie

Palmérie je obytnou části Marrákeše s dobrou pověstí a drahými vilami. Z turistického hlediska se tady zase tolik neděje, a právě proto může být Palmérie místem příjemné procházky mezi palmami, kde návštěvníky otravuje jenom pár velbloudářů. Je tady muzeum Palmérie a několik opravdu dobrých hotelů. Nejjednodušší způsob, jak se sem dostat na průzkumnou první návštěvu je opět autobusem Marrakech Sightseeing, který dělá okružnou jízdu kolem Palmérie.

Unavení ze súku … 

Pouhá procházka po fantastickém marrákešském súku může být unavující pokud nejste zrovna naladění na nakupování. Mnohem příjemnější je proto procházka po ulici Riad Zeitun al Jedid, která vede průchodem od náměstí Jamaa el Fna směrem na jihovýchod. V této ulici se v posledních letech začali usazovat moderná provedení obchodů na súku, které možná nabízí to samé zboží, ale prezentují ho jiným stylem. Tyto obchůdky jsou čisté, vkusně zařízené, zboží se hezky naaranžované a obchodník příjemný, na zákazníka netlačí. Ceny jsou často pevně dané, takže není potřeba smlouvat. Tento typ obchodů doplňují malé kavárničky, kam je možné zajít na snídani nebo menší oběď. Celkově lze říct, že je to určitý kompromis mezi orientální a západní obchodní mentalitou, která cizincům vyhovuje mnohem lépe než ta tradiční, založená na nekonečném smlouvání.

Reklamy