Po celodenní prohlídce Fesu, o které si můžete přečíst tady, jsme se u brány Bou Jaloud zastavili na odpolední oběd. Už během obědu se zezdola ozývalo bubnování, které oznamovalo začátek velkolepé prohlídky. Moussem je tady!

A opravdu, jen co jsme vyšly z restaurace, lidé mířili k bráně Bab Mahrouq, aby se zúčastnili hlavního představení. My jsme to vzali nejprve přes kasbu Nouara, ale prakticky o nic jsme nepřišli, moussem teprve s naším příchodem začínal.

Jestli si nějaká osoba feské historie zaslouží úctu a obdiv, tak je to právě Idríss II – pohrobek, který přišel na svět dva měsíce po smrti svého otce – muže, který z Maroka učinil muslimskou zemí. Ne, že by místní berberské kmeny předtím islám neznali, ale teprve během krátkého působení Idrísse I se islám stal hlavním náboženstvím na docela velkém, nově sjednoceném marockém území.

Jeho syn, který „prý“ už ve věku 8 let ovládal Korán zpaměti, založil v roce 808 město Fes. Zůstalo během celý doby vlády Idríssovců hlavním městem říše, a slávu mu následně přinavrátili Marínovci ve 14. století.

Náměstí se pomalu zaplnilo, a jednotlivé skupiny tanečníků a hudebníků, čekající v levém rohu náměstí se vydávají do průvodu. Hned naproti nám seděla delegace, kde nechyběli ani zástupci marocké vlády, usazení pod baldachýnem. Skupiny tanečníků, mezi kterými byli súfisté, bývalí černí otroci Gnawa a také feští tanečníci v kaftanech a babouškách, se pomalu sunuli směrem doprava, vždy na chvíli se zastavili, zatančili, a pokračovali dále. Celý průvod, který měl asi deset skupin, pak tanečním krokem opouštěl náměstí směrem k bráně Bou Jaloud a pak následně ulicí Talaa Kabíra do samotného srdce feské medíny, k hrobce svého patrona.

Celý moussem ale trval několik dnů, a tento barevný a rytmický průvod byl pouze jednou z jeho představení k uctění slavného zakladatele Fesu. Jak to už u moussemu bývá, přítáhl velkou pozornost místních ale také turistů a návštěvníků z okolitých vesnic. Svým významem a ani programem není největším v Maroku, mnohem větší slavnosti se pořádají k uctění památky otce Idrísse II, samotného Moulaye Idrísse, který je pohřben ve vesničce stejného jména asi hodinu na severozápad od Fesu. A o ní zase někdy příště :-).

Reklamy