To nejdůležitější v našem seriálu Vybíráme cestovku nakonec. Je to skutečně tak, že si lidé vybírají zájezd podle jeho programu? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že zdaleka ne! Prvním kritériem se zdá být pořád ještě cena, dalším je pak délka zájezdu a jeho komfort, až poté přichází program …

Nelze se tomu divit, člověka někdy lákají dálky, o kterých neví nic. A jaksi přirozeně spoléhá na to, že cestovní kancelář učiní všechno proto, aby mu z dané země ukázala to nejdůležitější. Proč je tedy dobré věnovat programu značnou pozornost?

269350_474853329241983_933090818_n

SLIBY VS SKUTEČNOST

Program zájezdu je jedna věc, jeho skutečná realizace druhá. Opravdu stojí za to číst mezi řádky. Také je třeba odlišit „uvidíme“ od „prohlídneme si“, protože „uvidět“ památku lze i cestou po dálnici z autobusu a nemusí tudíž nutně znamenat, že si ji prohlédnete, vyfotíte a užijete. Pozor také na fráze typu „pokud zbyde čas“ nebo „případně lze navštívit“ a další, které naznačují, že dané místo (nejpíš) neuvidíte.

KOMFORT ZÁJEZDU

Ne každá cestovka v programu narovinu uvede to, že polovinu zájezdu prosedíte v autobuse, protože se snaží do programu vtěsnat vše co jen lze. To vše na úkor pohodlí cestujících a kvality stráveného času na daném místě. Méně je někdy víc! Je opravdu potřeba mít fotku z každého většího města v Íránu a každé památky v Maroku? Za jakou cenu? Cílem zájezdu by přece nemělo být vidět naprosto všechno (to ani nejde), ale podat cestujícímu adekvátní obraz o zemi a její kultuře, umění, životě. Poznávací zájezd nemá a nesmí být honičkou, pokud si nárokuje být kvalitní svým programem. Není tudíž nad to, když cestovní kancelář nabídne interaktivní mapu, díky které se trasu prstem procestujete a tím se obeznámíte s dálkami, které každý den budete překonávat.

ČASOVÁNÍ PROGRAMU

Co tím myslím? Myslím tím především dny a časy, ve kterých je plánovaná prohlídka určité památky. Stejně tak jako se v neděli ráno nedostanete jako turista do Katedrály sv. Víta na Pražském hradě, protože tam zrovna probíhají bohoslužby, úplně stejně se v pátek v poledne jenom stěží dostanete do mešity. Plánuje cestovní kancelář návštěvu Jeruzaléma na sobotu? Nejenom, že neuvidíte Chrámovou horu, ale také zapomeňte na focení u Zdi nářků. V pondělí si zase neprohlédnete palác Bajtuddín. Divili byste se, kolikrát si to v cestovce neohlídají!

Podívejte se na programy mých poznávacích zájezdů!

NÁROČNOST PROGRAMU

Náročnost má určitou spojitost s komfortem zájezdu, o kterém jsem už psala. Myšleno jaký fyzický výkon budete muset podat pro splnění programu, nikoli jestli se vyspíte v posteli nebo na sedačce v autobusu. Je řada zemí, kde se dá program přizpůsobit tak, aby nebylo potřeba moc chodit a tím spíš do kopce nebo svahu. V jiných to ale nejde a určitá kondice se vyžaduje. Ne vždy je možné vynechat trek v horách nebo schody do kláštera, protože se skupina zpět po stejné cestě nevrací. Je také potřeba počítat s únavou, změnou klimatu (nadmořské výšky), odlišným jídlem a dalšími aspekty, které můžou na organismus působit, a tím snížit jeho schopnost podávat vyšší výkony.

Nebudu dnes psát modelové otázky, které stojí za to položit pracovníkům cestovky v případě, že se formulace programu zdá nejasná. Namísto toho vás zvu k analýze jednotlivých programů cestovních kanceláři, které jsou na našem trhu, a to podle jednotlivých zemí. Začneme na západním okraji kouzelného Orientu v Maroku.

Další díly:

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Let do destinace

Kde budete bydlet (1)

Kde budete bydlet (2) 

Doprava v destinaci

Průvodce 

Program

Reklamy