V dalším pokračování seriálu Vademecum poznávaček  se chci věnovat otázce dopravy. Poznávací zájezd předpokládá, že budete značný čas trávit v dopravném prostředku či prostředcích, proto je dobré této otázce z hlediska výběru zájezdu věnovat pozornost.

Z hlediska dopravy se nabídka zájezdů rozděluje do dvou druhů. Tím prvním druhem jsou takové zájezdy, kde máte na celou dobu objednaný turistický autobus/mikrobus, a ten vás vozí postupně do jednotlivých míst v programu. Tím druhým jsou zájezdy, kde využijete k přepravě dopravu místní, nebo ní alespoň doplníte dopravu turistickým autobusem.

Oba druhy zájezdů mají sve pro a proti, a základním rozdílem bývá úroveň komfortu versus autentický zážitek s bezprostředního kontaktu s místní kulturou. Těžko říct, která varianta je lepší, závisí to od dané země a charakteru zájezdu.

Jaké druhy dopravy na vás v destinacích Orientu čekají?

Autobus

Objednaný od partnerské cestovní kanceláře nebo od dopravce bude vždy klimatizovaný, pokud pojedete autobusovou linkou, vezměte si na sebe lehkou bundu – osobně jsem nikdy nevymrzla nikde více, než v pravidelných autobusových spojích v Orientu. Navíc s tím nemůžete nic udělat, tak jak nemůžete nic podniknout pokud se v autobuse kouří nebo pouští nahlas film. Osobně dopravu dálkovými autobusy pokládám za nejméně komfortní že všech druhů dopravy na Blízkém východě, a jeden z hlavních důvodů je nemožnost dojít si na toaletu, která (počítejte s tím) pravděpodobně bude v autobuse, ale nebude funkční.

Mikrobus

Mikrobus je fajn pokud je cestujících o něco méně než je jeho kapacita. Nevýhodou můžou být snížené sedadlá (nesedíte v přirozené poloze), nedostatek úložného prostoru. Mikrobusy jsou nabízené v některých zemích i jako linky (Jordánsko).

Terénní vozidlo

Jeep nebo podobné vozidlo může být alternativou k mikrobusu, zejména pokud jste malá skupinka. Využívá se také během pouštních výletů. Nemusí nutně mít klimatizaci, takže je dobré mít omotaný šátek kolem nosu když se práší ze silnice. Jinak než jeepem nelze navštívit Wádí Rum nebo duny na Sahaře.

Vlak

Je to zdaleka mojí neoblíbenější dopravní prostředek! Pohodlný, v zemích kouzelního Orientu také čistý, rychlý a záchody opatřený dopravní prostředek. Kromě Jordánska a Libanonu se s ním máte možnost setkat ve všech ostatních zemích, které znám a propaguji. V Egyptě se velmi často využívá i v programech masových cestovních kanceláří, a to na přesun Káhira – Luxor (Asuán) nebo zpět. V Sýrii kdysi výborně spojoval Damašek s Aleppem a dál s Tureckem a Íránem, což jsem osobně využila na cestu Damašek – Teherán. V Íránu může také cestovní kancelář zvolit dopravu nočním vlakem na přesun z Teheránu do arabské provincie Khuzestán, nebo na denní cestu mezi většími městy. V Izraeli je dobré spojení vlakem z Tel Avivu po pobřeží v obou směrech, a také do Beer Shevy. Vlaky jsou tam čisté, rychlé a klimatizované. V Maroku se vlakem dostanete z Casablanky do Fezu, Meknése, Marrakéše nebo až k alžírským hranicím.

Kolo

Cyklistických zájezdů do zemí Orientu není zas tak moc, a to z důvodu obavy z přílišného horka a velkých nadmořských rozdílů. Přitom jsou destinace, kde je cyklistika ideálním způsobem přesunu z místa na místo … třeba jednou v budoucnosti.

Velbloud

Tento fantastický dopravní prostředek doporučuji vyzkoušet pokud k tomu budete mít jakoukoliv příležitost! Většina cestovních kanceláří s program zahrnujícím výlet do pouště projížďku na velbloudovi nabízí. Budete (ne)příjemně překvapení, a budete se nomádům nejspíš divit, že si pro své dlouhánské cesty vybrali tak zdánlivé nepohodlné zvíře. Opak je ale pravdou, velbloud je pro pouštní obyvatele darem z nebes.

Osel

Nevěřili by jste, ale pro určité typy výletů je osel ideální. Osobně jsem si ho nejvíce užila během zájezdů do Egypta, kdy jsme pořádali celodenní výlet po staroegyptských památkách v Luxoru. Zdánlivě pohodlnější než velbloud, opak je ale pravdou. Stačí dvoukilometrová projížďka v Petře, a druhý den si necítíte záda.

Kůň

Opět málo využívaný, a je to škoda. Jediné místo, kde si vybavuji možnost jízdy na koni, je v Jordánské Petře.

DSC09201

NA CO SE OHLEDNĚ DOPRAVY ZEPTAT V CESTOVNÍ KANCELÁŘI

Jaký typ zavazadla je vhodný pro danou cestu?

Zdánlivě, ale pouze zdánlivě to s dopravou nesouvisí. Nicméně, pokud vám ani objednaný mikrobus nemůže zastavit přímo u ubytování (a znám takových hotelů/hostelů dost), počítejte s tím, že si budete vaše velké zavazadlo muset nést x metrů sami. Zvolte proto zavazadlo takové, se kterým je jednoduchá manipulace.

Kolik je míst v dopravním prostředku a kolik účastníků zájezdu? 

Dosti důležitá otázka. Je možné, že mikrobus bude narvaný, a příruční zavazadlo bude mít místo akorát na klíně.

Jsou v programu noční přejezdy a jaký je následní program? 

Pokud se jedná o větší země (hlavně Írán, Alžírsko, Egypt), můžete mít v programu noční přejezd autobusem, mikrobusem nebo vlakem. Počítejte s tím, že následující den po nočním přejezdu budete unavení. Počítá se s nějakým oddychem, nebo je na programu nabitý den? Bude možnost si složit věci a vysprchovat se před začatím prohlídky? To všechno je dobré vědět dopředu.

Přečtěte si další díly:

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Let do destinace

Kde budete bydlet (1)

Kde budete bydlet (2) 

Průvodce 

Program

Reklamy