Tento příspěvek je pokračováním tématu ubytování v arabských zemích během poznávacích zájezdů. Na co se cestovní kanceláře ohledně ubytování zeptat a jak k ubytování během poznávacích zájezdů přistupovat? To jsme si zde již uvedli. Informace jaký typ ubytovácích zařízení je možné v arabském světě a Íránu očekávat by se však mohla hodit i individuálním turistům.

Riád nebo dár

Jde o tradiční marocký dům bohaté rodiny, který byl přestavěn do podoby hotelu. S tímto typem ubytování se v marockých městech setkáte velmi často a obvykle jde o velmi dobrou alternativu klasických hotelů. Riády a dáry jsou totiž přímo v centrech měst, přímo v medínách. Díky tomu se tak ocitnete v centru dění a poznáte lépe marockou kulturu. Riády a dáry mají většinou jenom menší počet pokojů, nabízí snídani a oddech ve společných prostorách. Některé můžou být svým vzhledem a vybavením jednodušší, ale existují i velmi luxusní riády, kde je cena za nocleh i mnohem vyšší než v kvalitou srovnatelných hotelích.

Kasby a ksary

Zůstaneme ještě v Maroku. Kasby a ksary jsou saharským typem domů bohatých obyvatel a jako v případě svých městských protějšků jsou dnes přestavovány tak, aby vyhovovali ubytování zahraničních návštěvníků. Často jsou bez klimatizace. Příjemnou teplotu tady zabezpečuje způsob stavby a materiál, ze kterého byly postaveny. V některých můžete očekávat značný luxus a nezřídka kdy i venkovní bazén.

Beduinský stan

Nenechte se zmást! I beduinský stan může být luxusním typem ubytování! Takové naleznete třeba ve Wádí Rum v Jordánsku, ale i jinde v arabském světě. Hlavní nevýhodou je nedostatek vody a tak se večer před spaním nejspíš neosprchujete. Kvůli pouštnímu safari to ale jistě stojí zato!

DSC02686

Kibuc

Někdejší vesničky, které položily základ izraelskému zemědělství, se dnes už věnuji i jiným činnostem, jako například cestovnímu ruchu. Ubytovat se v malých chatkách nebo větších domech. Přidanou hodnotou je unikátní prostředí, dobytek a okolní farmy, ale také společné stravování s kibucniky v kantýně. Opět může jít o luxusní záležitost!

Mehmanpazir 

S tímto pojmem se setkáte v Íránu. Jde o jakousi obdobu hostelu. Nejjednodušší a nejlevnější způsob ubytování, kde kapacita nebude přesahovat 10 pokojů a sprchy můžou být společné. Na přespání je to tak akorát, ale pokud ho nabízí cestovka je namístě zjistit si podrobnosti.

Hotel

Pozor! Pod tímto názvem se může ukrývat lecos a to i zařízení bez jakýchkoliv hvězdiček nebo kvality! Nenechte se splést stejným nebo podobným názvem, jakým disponují hotely v Evropě. Znám třeba hotel Four Seasons v Hurghadě a věřte mi, že do mezinárodního vysokého standardu má daleko. Navíc se nejedná o pobočku světoznámého řetězce, ale o frivolně zvolené jméno pro … pajzl.

Poté, co jste se ubytovali v a trochu si oddechli, vyrážíme na cestu po destinaci!

Přečtěte si další díly:

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Let do destinace

Kde budete bydlet (1)

Doprava v destinaci

Průvodce 

Program

Reklamy