DSC04930Není to vůbec hloupá otázka! Země Orientu leží v jiném časovém pásmu než Česká republika, a není to vždy rozdíl o celé hodiny! Také se můžou lišit dny, kdy daná země přechází z letního do zimního času, a naopak. No a aby toho nebylo málo, některé země na letní čas vůbec nepřechází, nebo naopak zimní čas uplatňují během Ramadánu. A teď se v tom vyznejte!

MAROKO

Maroko leží ve stejném časovém pásmu jako země západní Evropy – to znamená, že používa západoevropský čas (WET nebo UTC) a západoevropský letní čas (WEST nebo UTC+ 1). Pozor, na zimní čas Maroko přechází i v létě během Ramadánu, takže čas v Maroku může někdy být i dvě hodiny pozadu oproti České republice.

 Aktuální čas v Maroku

ÍRÁN

Jedna z těch „zpořádanějších“ zemí, která přechází na zimní a letní čas pravidelně 22. března a 21. září. O Ramadánu se čas nemění, akorát není časový posun proti České republice o celé hodiny, ale o tři a půl hodiny (Iran Standard Time IRST/Iran Daylight Time IRDT – UTC 3:30 a UTC 4:30). Írán mezi lety 2005 až 2008 z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Ahmadinedžáda nepřecházel na letní čas, opět se k této praktice vrátil v roce 2009.

 Aktuální čas v Íránu

EGYPT

Egypt je příkladem země, která v posledních letech přechod na letní čas nevyužívá. Používá tak EET (Východoevropský čas, UTC +2), tudíž v létě se s Českou republikou shoduje, a v zimě je v Egyptě o hodinu víc. Změnu během Ramadánu nezavádí.

 Aktuální čas v Egyptě

JORDÁNSKO

Jordánsko má o hodinu víc než Česká republika po celý rok, protože používá Východoevropský čas (EET – UTC +2 a EEST +3), který mění přibližně ve stejné dny jako se mění v Evropě, jenom s ohledem na víkend, který je v Jordánsku pátek/sobota. Několik dnů v roce proto může být čas stejný jako v ČR, případně se dvouhodinovým rozdílem. O Ramadánu je čas v Jordánsku nemění.

 

Aktuální čas v Jordánsku

IZRAEL

Izrael používá po většinu roku Východoevropský čas, jak zimní, tak letní. Koncem léta ale přechází na zimní čas podstatně dřív než evropské země, čímž se dostává do Středoevropského časového pásma, a to na dobu 2-7 týdnů. Naopak ze zimního na letní čas přechází Izrael ve stejnou dobu jako jinde ve světě, akorát se změna času provádí v pátek namísto neděle. Čas se v Izraeli jemnuje Israeli Standard/Summer Time (IST/ITD – UTC+2 a UTC+3). Na Ramadán ani Židovské svátky se z hlediska času nebere v Izraeli ohled. Pozor ale na oblast Palestíny, kde se čas z letního na zimní mění ve stejný týden jako jinde ve světě (akorát v pátek, ne v neděli), čímž vzniká v Izraeli/Palestine časový rozdíl.

 Aktuální čas v Izraeli

LIBANON

Z pohledu čas a jeho změn je to naprosto disciplinovaná země. Je vždy o jednu hodinu dopředu oproti České republice (EET/EEST – UTC +2 a UTC +3), na Ramadán nereflektuje a čas mění ve stejný dny jako většina zemí ve světě.

 Aktuální čas v Libanonu

Reklamy