kotel (141)

O půstu během měsíce Ramadánu již byla řeč, nicméně i Židé mají své postní dny, a jeden z nich je právě dnes –  svátek Tisha B’Av, neboli devátý den měsíce Av židovského kalendáře. V tento den se v historii Židů událo velké množství pohrom a neštěstí! Především je Tisha B’Av den zničení obou Jeruzalémských chrámů, a to s odstupem 655 let.  Ten první byl zničen v roce 583 př. n.l., a druhý chrám, který ho nahradil, pak v roce 70 n.l. – přesně v ten samý den! Navíc byli v různých letech v den 9. Avu Židé vyhnání z Francie, Španělska i Anglie, a v ten samý den bylo také schválené konečné řešení židovské otázky Nacisty. V tento den si Židé připomínají i oběti Holocaustu, byť je k tomuto účelu určen ještě i jiný den v kalendáři.

Svátek Tisha B’Av je jedním z nejsmutnějších dnů v roce, během kterého platí řada zákazů. Během dne je zakázáno jíst a pít, používat kosmetické připravky, sexuálně se stýkat nebo se mýt.

Také se v tento den nenosí kožené boty, a sedí se na nízkých židlích. Půst trvá celý den, a protože den v židovském kalendáři začíná západem slunce a končí opět západem slunce, půst se vztahuje na celých 24 hodin. Dovoleno je číst pouze ty knihy Tóry, které se věnují zničení Jeruzalemského chrámu a utrpení – kniha Žalospěvů a kniha Jóbova. Lidé se v tento den nezdraví a neobdarovávají.

Reklamy