Ubytování je důležitou součástí každého ať už pobytového nebo poznávacího zájezdu. Proto se ve čtvrtém dílu seriálu Vademecum poznávaček chci zabývat právě tímto tématem.

Dopředu upozorňuji, že se jedná o součást zájezdu, kterou musíte přijmout takovou, jaká je. Nelze si zakoupit zájezd bez ubytování, to si pak zabezpečit samostatně dopřed nebo na místě. Přece jen jeden z důvodů proč jet s cestovkou je právě ten, že zabezpečuje ubytování na navštívených místech. Na rozdíl od toho si v některých případech lze zabezpečit individuální dopravu nebo také jídelní plán nezávisle na tom co nabízí cestovní kancelář. A tím si zpříjemnit nebo zlevnit dovolenou. V případě ubytování to ale nelze, proto je styl a kvalita ubytování důležitým faktorem při výběru poznávacího zájezdu.

Na začátek pár dobře míněných rad …

1. V pokoji budete trávit minimum času

Poznávací zájezdy jsou už z principu o aktivitách a ne o oddechu na hotelovém pokoji, to je důležité si uvědomit z hlediska nároků na styl a kvalitu nabízeného ubytování. Opravdu trváte na ubytování v pětihvězdičkovém hotelu s bazénem a fitness centrem během dvoudenní návštěvy jordánské Petry? Nejspíš si po celodenní prohlídce skalního města, kde můžete při troše štěstí ujít až 21 kilometrů si na fitness ani nevzpomenete.

2. Značka nebo zážitek?

Jste v destinaci kvůli hotelu, nebo kvůli jejím památkám? Určitě kvůli památkám, a proto by vás asi nebavilo jezdit každé ráno v zácpě do centra, ale oceníte, když vám cestovka zarezervuje ubytování v samotném centru. Ne vždycky je tam ale možné bydlet v hotelu mezinárodního jména, proto možná skončíte v penzionu nicneříkajícího jména s kavárnou ze které budete moci hodiny sledovat místní kolorit.

3. Není hvězda jako hvězda

Pět hvězd potěší, ale pozor! Kdo přiděluje hotelům jeho hvězdičky? Není to tak jednoznačné. V řadě zemí Evropy je stanoveno zákonem, co daný hotel musí splňovat aby mohl obdržet určitý počet hvězd. Jednotný evropský systém hodnocení kvality hotelů nabízí od roku 2010 Hotelstars Union, jehož pravidla platí i na území České republiky. Ale jak je to v zemích kouzelného orientu? Různě. Například v Egyptě je za přidělování hvězdiček zodpovědné ministerství turistického ruchu.Přesto jsou v destinacích jako Hurgada nebo Sharm el Sheikh mnohé stížnosti na kvalitu ubytování. Jinými slovy, tři hvězdičky v Německu a pět hvězdiček v Egyptě vám může připadat na stejné úrovni. Někdy je možná lepší v zemích orientu o počtu hvězdiček daného ubytovacího zařízení ani nevědět.

4. Jste v exotice a ubytování vám to potvrdí

Ani nejlepším hotelům se v zemích Blízkého východu (například Egyptě) nevyhnou šváby. Takže si nemyslete, že vás jméno mezinárodního řetězce před nimi spolehlivě ochrání. V Íránu zase nepřítomnost evropské toalety v hotelu nemusí znamenat, že jde o špatný hotel – prostě tam mají stoupačky. Tento typ záchodů je jednak hygieničtější a z hlediska lidské anatomie i vhodnější. a navíc budete mít po dovolené o čem v práci vyprávět. V Jordánsku budete jenom stěží hledat klasickou českou peřinu a v Maroku si nejspíš pokaždé postříkáte při sprchování i záchod. Holt jste v jiném světě a ubytování vám to dá hned jasně najevo.

IMG_0841

NA CO SE NEZAPOMENOUT ZEPTAT

Cestovní kanceláře pořádající poznávací zájezdy na Blízký východ vás jenom stěží ubytují v hotelovém rezortu nebo pětihvězdičkovém Hiltonu u letiště. Nejspíš pro vás mají připravené místní penziony, riády a mehmanpazíry, ve kterých se vysprchujete, vyspíte a nasnídáte. Další služby navíc většinou nečekejte. Proto se zkuste podívat nejprve do katalogu nebo na internetovou stránku dané CK. Zde jsou uvedeny detaily a pokyny k zájezdu. Bohužel jenom málo cestovních kanceláří uvádí přesný popis ubytování během poznávacího zájezdu (hezký popis naleznete třeba tady, kliknout na link pod prvním dnem) a proto uděláte dobře, když se nezapomenete zeptat na následující:

Je na pokoji záchod/sprcha/umyvadlo?

Jsou hotely, kde na pokoji budete mít vlastní toaletu a umyvadlo, ale už ne sprchu. Nebo naopak, máte sprchu, ale už ne záchod.

Je potřeba si vzít sebou vložku do spacáku?

Někteří cestovatelé jsou na hygienu lůžkovin více hákliví. Tací by si měli sebou brát vložku do spacáku, která se hodí také během noclehu ve vlaku nebo při pobytu v pouštním stanu. To samé platí pro alergiky, kteří určitě využijí i hliníkovou karimatku.

Je potřeba adaptér? Půjčují ho na recepci?

Pobyt v pokoji mimo jiné využijete k dobití baterií do fotoaparátu, mobilu a kamery. Tato informace je tudíž pro vás docela zásadní.

Jak daleko se nachází hotel od turistických zajímavostí?

Pokud jste ubytovaní mimo centrum města, počítejte s tím, že budete ráno vstávat dřív a večer se už po centru města neprojdete. To může být cena za komfortnější hotel.

Má hotel klimatizaci nebo ventilaci?

S klimatizací to ale nepřehánějte.

Kolika lůžkové jsou pokoje?

Tato otázka směřuje spíš na cestovku a její politiku. Pokoje na Blízkém východě jsou převážně pro dvě osoby, nicméně cestovka může v rámci snížení nákladů volit ubytování v pokojích po více osobách. Na tento fakt by měla upozornit už ve své prezentaci zájezdu.

O tom, jaké typy ubytování vás můžou v Orientu přivítat se dozvíte v následujícím dílu. 

Přečtěte si další díly:

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Let do destinace

Kde budete bydlet (2) 

Doprava v destinaci

Průvodce 

Program

Reklamy