Při výběru zájezdu je potřeba si uvědomit, jak daleko se daná země nachází, a jak se bude realizovat doprava z a do země. Jaké aerolinie cestovka využívá? Je to přímy let, nebo s přestupem, a kolik hodin tudíž zabere samotná cesta? Jaké služby lze od letecké společnosti očekávat?

Tady se na chvilku zastavím nad jinou možnosti cesty do destinace – je ní autobusová doprava, kterou ještě řada cestovních kanceláří na přepravu využívá, a jedná se zejména a především o autobusové cesty do Maroka – u výrazných rozdílech v ceně zájezdu s podobným programem si proto zkontrolujte, zda náhodou u mnohem levnější varianty nejde o cestu autobusem! Kromě toho pak existuje ještě jeden typ zájezdu, který využívá autobusy alespoň na jednu cestu (tam, nebo zpátky), a to je CK Pangeo, která autobus po příjezdu také využije na dopravu po destinaci. V současné době vzhledem k vojnovému stavu v Sýrii se do Izraele a Jordánska obě cesty realizují letadlem.

Zapomeňte na přímé lety 

Dejte si poslední pivo před odletem do Orientu na pražském letišti za 55 Kč!

Je dobré vědět, kam je vlastně možné lětět přímo z České republiky. V současné době je to POUZE Izrael. Podle letového řádu, platného pro léto 2013, líta ČSA do Izraele každý den (let ve 23:55, s návratem do Prahy 9:20). Další možností je do Izraele letět společností El Al, která podle svého letového řádu léta do Prahy každý den kromě pátka a soboty. Tyto lety jsou s nočním odletem do Izraele (odlet 22:25), a s příletem do Prahy ve večerních hodinách (21:10).

Tím pro nás výčet přímých letů do zemí Orientu končí. Pro ostatní lety musí být zvolena kombinace dvou letů. Jaké letecké aerolinky  je proto možné pro lety na Blízký východ zvolit? Možností je hodně, vybírám proto jenom ty nejběžnější.

IMG-20121019-00603

MAROKO

Pro lety do Maroka lze zvolit dopravnou společnost Alitalia, se kterou lze letět z Prahy do Říma, a následně do Casablanky nebo Marrákeše. Přílet do Egypta je v pozdních nočních hodinách. Další možností je let se společností TAP Portugal, který je realizován odpoledne, s návazným spojem do Casablanky nebo Marrákeše další den ráno. Ale žádné strachy, TAP poskytuje na noc hotel i s transferem z a na letiště. Máte tak možnost navštívit Lisabon a cestu si pro větší komfort rozdělit. Šikovná cestovní kancelář může dokonce připravit program v Lisabonu, a tím máte jakoby „zdarma“ navíc metropolu Portugalska.

Další možnosti letu do Maroka se nabízí ze sousedního Německa, a to zejména se společností Lufthansa. Nevýhodou těchto letů může být autobusový transfer na německé letiště, které může cestovní kancelář zvolit jako levnější alternativu k letu z Prahy. Pozor, některé cestovní kanceláře také volí let jednou z charterových německých společností (Condor), které lítají do přímořského Agadiru, a může dojít k větším zpožděním a nižšímu komfortu (méně služeb).

Charterové společnosti, kterými se dostanete do Maroka, je španělský Vueling a Easy Jet. Lety ale nenavazují, po doletu na tranzitní letiště (Barcelona, Milano) si musíte vyzvednout zavazadla a opět je odbavit. V Barceloně je navíc dlouhá noční prodleva, během které se můžete maximálně vyspat někde v hotelu poblíž letiště – cestovní kancelář u této varianty hotel nejspíš zabezpečí, ale z města neuvidíte nic.

Mezi další, ale mnohem dražší a krkolomnější kombinace patří let s Air France přes Paříž nebo s KLM přes Amsterdam. Nejsou to časté letecké kombinace pro lety poznávaček do Maroka.

Také se můžete setkat s kombinací letu (s libovolnou leteckou společností) do Španělska (Madridu, ale častěji Malagy) a následnímu transferu rychlolodí do Maroka.

ALŽÍRSKO

Alitalia, Lufthansa a Air France jsou nejčastější letecké společnosti, se kterými lze do Alžíru letět. Lowcostovým Vuelingem se do Alžírska dostanete také, přestup v Barceloně je dlouhý asi 8 hodin.

EGYPT a LIBANON

Někdejší destinace Českých aerolinií jsou dnes dostupné pouze lety s přestupem. Nejlepší variantou je Turkish Airlines, u kterých se delší doba čekání dá využít k návštěvě centra Istanbulu. Turkish Airlines mají neobvykle dobrý servis, takže v letadle určitě nebudete mít hlad ani žízeň. Doporučuji si dát višňový džús, který jsem u žádné jiné společnosti snad neviděla :-). Obě destinace pak také nabízí polský LOT a Lufthansa s odletem z Frankfurtu, nebo Austrian Airlines s odletem z Vídně (pouze Egypt).

U Egypte je možností také letět charterovou leteckou společností do Hurgady nebo Sharm el Sheikhu, případně do jihoegyptského letoviska Marsa Alam. Opět jako u Maroka, hrozí dost velké zpoždění (společnost Travel Servis). Novinkou jsou lety se společností Egypt Air.

JORDÁNSKO

U Jordánska, podobně jako u Egypta a Libanonu lze zvolit jako leteckou společnost Turkish Airlines, případně Austrian Airlines. Z Vídně lze do jordánského Ammánu letět také jordánskou společností Royal Jordanian. Nově se připravuje přímé spojení České republiky s Jordánskem, a to dceřinou společností Royal Jordanian, charterovou Royal Wings. Tyto lety by měli začít v říjnu 2013, v případě zájmu má jordánská společnost také připravené lety z Prahy do Akaby.

ÍRÁN

Írán je nejvíce vzdálenou ze zemí, o kterých je v tomto článku řeč. Možností letět do Íránu je několik, jako nejvhodnější z hlediska spojení se jeví let s Austrian Airlines. Další možností je také Turkish Airlines, ruská společnost Aeroflot nebo Emirates Airlines. U letu s Emirates Airlines je potřeba počítat s dlouhým přestupem, který se opět dá šikovně využít k návštěvě Dubaje. Je k tomu ale potřeba krátkodobého víza a ubytování ve městě. To samé platí i v případě letu s Qatar Airlines z Vídně s přestupem v Qataru.

Jak nejlépe vybrat? 

Tak či onak, do země poznávačky se musíte dostat, a nejspíš vás to bude stát čas, nějaké ty nervy a spánek. Čím lépe se na cestu připravíte, tím jednodušší pro vás bude. Doporučuji proto položit vybrané cestovní kanceláři následovní otázky:

Jde o noční let?

Jak dlouho trvá přestup a je zajištěn nějaký (fakultativní) program?

Je cestovní kancelář ochotna rezervovat vám let z Vídně, pokud jste z Moravy a letíte s Austrian Airlines?

Ne každá cestovka to kvůli vyšší ceně přímé letenky bude chtít udělat.

Podává se na palubě bezplatné jídlo a pití?

Bude možnost ubytování hned po příletu do destinace?

Už jenom samotná ochota na tyto dotazy poctivě a pravdivě odpovědět, vám co-to o vybrané cestovní kanceláři prozradí.

Přeji vám příjemný let, který vás moc neunaví!

Přečtěte si další díly:

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Kde budete bydlet (1)

Kde budete bydlet (2) 

Doprava v destinaci

Průvodce 

Program

Reklamy