argan

Arganový olej si pomalu razí cestu i do České republiky, a je to dobře! Ve světě je totiž už dávno ceněný jako vysoce účinný kosmetický produkt. Jde o výtěžek z plodů stromu, který roste na pobřeží Atlantského oceánu v jihozápadním Maroku, a kromě tohoto geografického místa se nikde jinde na světě už nevyskytuje. Strom se dožívá až 200 let, nicméně dnes se počet stromů v Maroku odhaduje pouze na několik milionů.

Plod arganovníku (latinsky Argania spinosa) je 2-4 cm velký oříšek, který je oblíbenou potravou místních koz. Proto je cestou kolem pobřeží běžně vidět stáda koz, které lezou po stromech a spásají arganové oříšky. Proces výroby oleje je přímo spojen s kozami a jejich láskou pro argan – domorodci totiž tradičně sbírají nestrávené pecky z kozích výkalů, a teprve až tyto kozím traktem zpracované pecky lisují na olej. Tradiční způsob získávání oleje už byl na mnoha místech nahrazen průmyselným zpracováním, ve kterém koza nemá místo. Tvrdí se ale, že tento způsob ochuzuje olej o řadu z jeho vynikajících vlastností …

Čistý, koncentrovaný arganový olej je výborný na pokožku, kterou chrání zejména díky svému obsahu vitaminů E (ten chrání před UV zářením a stárnutím pokožky) a F (hydratace pokožky, ochrana před volnými radikály). Olej lze použít na vyživování kořínků vlasů (proti roztřepení) a proti svědění pokožky hlavy.

V kuchyni se olej používá také, a vyrábí se z něj například sladká pasta amlou (mandle, med, arganový olej), která se podává u snídaně. Arganový olej podle výzkumů úspěšně stabilizuje obsah cholesterolu v krvi a je blahodarný pro obehový systém.

Osobní zkušenost: používám kosmetický arganový olej, a jeho vůně je příjemně oříškovitá. Je výborným hydratantem po koupeli nebo sprše, a docela dobře a rychle se vstřebává do pokožky. Na denní použití mám čistý arganový krém (bez aromy a přídavných látek), který se hutný – to oceňuji hlavně v zimě, a také vysoce hydratační.

Nejkvalitnější produkty najdete samozřejmě přímo v Maroku, kde je také pořídíte velmi levně (krabičku krému 150 ml asi za 30 Kč).

Reklamy