Na první pohled je tato otázka jasná – kdo se chce koupat, koupí si pobytovku. Kdo chce něco vidět, jede poznávačku.

Ale nemusí to být takhle jasné a černobílé, a je dobré vědět, kdy lze lépe poznávat z pobytového zájezdu, a kdy naopak poznávačka znamená pohodu a lážo-plážo.

Na úvod předesílám, že se bavíme vesměs o zemích Orientu (Maroko, Jordánsko, Izrael, Egypt, Libanon, země Zálivu). Některé země musíme bohužel ze seznamu vyloučit, protože se tam nepořádají pobytové zájezdy (Alžírsko, Írán) nebo se tam nejezdí bohužel vůbec (Sýrie).

MAROKO

Maroko je dosud málo objevenou destinací, která ale není daleko, ani drahá. Pobytové zájezdy se do Maroka pořádají poslední 2 roky, zejména jde o programy větších českých touroperátorů. Destinace pobytového turismu v Maroku jsou dvě – jednou z nich je Agadir u Atlantského oceánu (západní pobřeží Maroka) a druhou je středomořská Saidía. Vzhledem k poloze těchto dvou středisek lze říct, že na poznání Maroka jsou docela daleko od jeho hlavních turistických zajímavostí, a proto nejsou jako výchozí bod pro poznávání země až tak vhodné.

Co se týče poznávacích zájezdů, kterých je na trhu celá řada, jde vesměs o 8-15 denní zájezdy zaměřené na poznávaní památek a kultury Maroka, ale také jeho přírody (pouštní safari, vysokohorská turistika). Tyto poznávací zájezdy určitě nepatří k těm oddychovějším, naopak jsou většinou programově velmi bohaté.

TUNISKO

Jaké jsou možnosti dopravy do svolené destinace?

Je jednou z hlavních letních pobytových destinací české klientely, o to méně je známá jako destinace výhradně poznávacích zájezdů. Vzhledem k dobré dostupnosti se jako nejlepší varianta poznávání jeví pobytový zájezd a následní nákup fakultativních výletů či pronájem auta na individuální poznávání. Naopak poznávací zájezdy lze pojmout oddychovým stylem na plážích Středozemního moře.

JORDÁNSKO

V této chvíli nejsou ve velké míře zastoupeny v nabídce do Jordánska pobytové zájezdy. Jedná se spíš o jednorázové akce nebo zájezdy na míru. Výhodou Jordánska je jeho relativní malá rozloha, tudíž je možné zemi poznat i v kratším časovém období, nebo naopak pojmout poznávání země oddychovým způsobem. Většina zájezdů do Jordánska se pojí s poznáváním sousedního Izraele. Mezi oddychové aktivity patří zejména několikahodinový, až několikadenní pobyt na plážích Rudého nebo Mrtvého moře.

IZRAEL

Pobytové zájezdy do Izraele jsou opět spíš výjimkou, a to zejména kvůli relativně vysokým cenám služeb v zemi. Opět, a podobně jako u Jordánska platí, že země je poměrně malá rozlohou, a tudíž by poznávání spojené s oddychem na plážích Rudého a Mrtvého moře (popřípadě také Galilejského jezera a Středozemního moře) připadalo v úvahu. Do Izraele se většinou jezdí na poznávací zájezdy, které nepřekračují 12 dnů (případně 16 dnů, spojením s poznávaním Jordánska).

EGYPT

Nabídka poznávacích, semi-poznávacích a pobytových produktů do Egypta je ze všech zemí i přes značný pokles zájmu o tuto zemi rozhodně největší. Pobytové zájezdy do Egypta bývají už tradičně spojeny s nabídkou fakultativních výletů do historicky zajímavých míst (Káhira, Luxor, Jeruzalém, Petra), ale velmi oblíbenými variantami jsou i semi-poznávačky, kdy zbytek sedmi, nebo dvanáctidenního zájezdu doplňoval několikadenní pobyt v letoviscích. Naopak poznávací zájezdy do Egypta můžou být náročné a málo oddychové vzhledem k rozloze země a vzdálenostmi mezi zajímavými body (vévodí přesun z Hurghady na Sinajský polostrov, který trvá asi 14 hodin).

LIBANON

Libanon je zajímavou zemí z hlediska své malé rozlohy a geografickou variabilitou, kdy se v ten samý den dá koupat ve Středozemním moři ale také lyžovat na svazích Libanonského pohoří. Poznávací zájezdy do Libanonu jsou povětšině oddychovou záležitostí, která zahrnuje alespoň jeden den pobytu na pláži Středozemního moře. Při možných pobytových zájezdech (nicméně se nepořádají) by se nešlo vyhnout poznávání. Z hlediska svého potenciálu je tato malá a konflikty sužovaná země vlastně ideální na cestování. Snad se ji v budoucnu dostane více pozornosti.

ZEMĚ ZÁLIVU

Tady vynikají Spojené arabské emiráty se svou nabídkou pobytových zájezdů a možností fakultativních výletů, poznávací zájezdy jsou méně časté. Vzhledem k složitému procesu získání víz do zemí jako je Bahran, Kuvajt a Qatar se do těchto zemí jezdí za turistickým ruchem jenom ojediněle. Stejně tak málo je prozkoumán Omán, který má pro oba druhy cestovního ruchu dobré předpoklady.

V případě UAE bych doporučila pobytový zájezd s výlety za zajímavostmi (ne vždy nutně historického charakteru).

 

Přečtěte si další díly:

 

První rozhodnutí – sám nebo s cestovkou

 

Let do destinace

 

Kde budete bydlet (1)

 

Kde budete bydlet (2) 

 

Doprava v destinaci

 

Průvodce 

 

Program

 

Reklamy