Seriál VADEMECUM POZNÁVAČEK začínám úvahou o tom, jak vlastně nejlépe procestovat svět. Sám, nebo s cestovkou? Snad není cestovatele, který by se s touto pálčivou otázkou alespoň jednou v životě nesetkal. Jak ji vyřešit,a pro kterou se z těchto dvou možností rozhodnout?

Snad dokážu na tyto otázky odpovědět dostatečně objektivně. Sama pracuji pro cestovky jako průvodce, a tudíž v určitém smyslu jezdím na zájezdy s CK – ačkoli za zájezdy neplatím, fyzicky na nich jsem a doufám teda, že shodnotím klady a zápory tohoto typu cestování dostatečně věrně a věrohodně.

Cestuji ale také sama, se skupinou kamarádů do zemí, kde jsem ještě nebyla, nebo minimálně do neprozkoumaných oblastí zemí, které průvodcuji.

Na začátek bych ale ráda řekla, že NEVĚŘÍM, že jenom jedna možnost je ta správná a druhou je potřeba úplně zavrhnout. Na každém stylu cestování je něco, co se více nebo méně hodí tomu či onému typu cestovatele. Nejenom to, ale také se pro určitý typ cest může hodit jet s cestovkou, kděžto jiné typy výletů a zemí je nejlepší absolvovat s cestovní kanceláři.

Pojďme se tudíž do toho pustit.

Abych jednotlivé aspekty obou typů cestování co nejlépe porovnala, budu se jim věnovat postupně:

PENÍZE

Finanční stránka cesty je pro drtivou většinu Čechů rozhodujícím faktorem. Je potřeba si ale uvědomit, že cestování není zadarmo, a s cestovkou nebo bez, vás cesta bude něco stát, a nejspíš utratíte víc, než jste mysleli. S tím je potřeba počítat, a je potřeba mít rezervy. Je omylem si myslet, že po zaplacení zájezdu stačí si vzít drobné na toaletu a vodu. Na toto téma by se dalo napsat nejmíň několik článků, a proto teď tuto záležitost nechávám stranou.

Obecně je v povědomí cestovatelů a necestovatelů představa taková, že cestování na vlastní pěst musí nutně vyjít levněji, protože odpadá marže pro cestovní kanceláři. Ta síce odpadá, to je pravda, nicméně ne vždy pořídíte cestovní služby levněji. Platí to zejména v případě pobytových zájezdů, kdy letíte charterovým letadlem spolu s dalšími 150 lidmi do destinace, kde má CK nasmlouvané hotely už před sezonou, a za speciální cenu – na tuto cenu se zpravdila vlastní organizaci pobytu nemáte šanci dostat. Je dobré proto zjistit, zda do vámi vysněné destinace nelítají chartery a neorganizují se masové zájezdy. I když se třeba během pobytu oddělíte, pronajmete si auto a projedete s ním celý ostrov, cesta a ubytování vás může s CK vyjít mnohem levněji než na vlastní pěst.

ČAS

Čas vynaložený na přípravu cest,y pokud jedete sami versus s cestovkou, se nedá srovnat. Dobrá příprava je základním předpokladem dobře zvládnuté cesty, během které se budete moct spolehnout jenom sami na sebe. Rozhodnout se týden dopředu, že jedete do exotické země, které kulturu a jazyk neznáte bude znamenat například to, že plánování budete věnovat podstatnou část vašeho pobytu v zemi, a to na úkor jiných aktivit.

Ohledně času jde i o další aspekt – čas versus hodnota. Neočekávejte, že se vám podaří okopírovat program cestovní kanceláře, a za stejný čas vidět to samé jako organizovaná skupina – to nezvládnete. Organizovaná skupina má zarezervovanou dopravu, hotely, program. Vy si řadu z těchto věcí budete zařizovat až během cesty, a nemusíte být vždy úspěšní. Orientace v cizí zemi je složitejší než v Čechách, a ani na pomoc místních nelze zcela spoléhat.

DSC06046

ITINERÁŘ

Zpravidla se solo cestovatelům nepodaří sestavit dokonalý itinerář, který by neměl chyby. Pro cestovní kanceláře (alespoň ty kvalitní) to přece sestavuje odborník, který v dané zemi opakovaně byl nebo tam dokonce žil. A tomu se „nováček“ nevyrovná. Je proto potřeba počítat nejen s tím, že během cesty na vlastní pěst uvidíte míň, než to, co by vám byla „ukázala“ cestovka, ale také třeba nezvolíte nejlepší trasu po horách, neuvidíte ty pravé skvosty země a nedostanete se na hůř přístupná místa. Nebo třeba to všechno zvládnete a uvidíte toho ještě víc než by vám byla zprostředkovala cestovní kancelář, ale za mnohem delší časovou dobu.

SPOLUCESTOVATELÉ

Během zejména delších cest se osamělý cestovatel bude cítit ještě osaměleji, a skupina zase dostane ponorku. S cestovní kanceláři si ne vždy padnete do oka s ostatními klienty, a jejich názory na život a výroky nejspíš budete parodovat dalších pár let. Cestování je psychicky náročná záležitost a pokud se nesnesete s lidmi, tak bych doporučila vybíjet si mindráky jenom na lidech, kteří vás důvěrně znají.

PRŮVODCE

Během cesty bez cestovní kanceláře jste naprosto sami, což může být výhoda nebo handicap. Pokud máte z nových kultur, jídel a jazyků strach, je lepší vyraz v organizované skupině, kde vám průvodce fakta o dané zemi doslova naservíruje. Pomůže vám určitě také v restauraci při výběru jídla nebo na tržišti u nákupů. Naopak během cesty solo se nemusíte nikomu podrobovat a přizpůsobovat, svůj čas a itinerář si organizujete sami. Třeba vás starostlivost jiných otravuje – pak je určitě lepší vyrazit po vlastní osi.

ÚNAVA A VYČERPÁNÍ

Pokud cestujete sami, baťoh budete mít často na zádech i několik hodin, dokud naleznete vhodné ubytování nebo přijede ten správný spoj. Naopak si ale můžete vzít po náročnějším dnu další den jakoby volno, a oddýchnout si. U cestovky na to není čas a i přes únavu a vyčerpání (nebo nemoc) je třeba jít dál. Při výběru zájezdu je proto nasnáze pečlivé prostudování programu a itineráře cesty, a zvolit variantu, která je přiměřená vaší fyzické (i psychické) odolnosti.

HODNOTA CESTY A ZÁŽITKY

Zážitkem lze označit na cestách leccos, přes okradení ve vlaku až po vytvoření nových přátelství v organizované skupině. Bylo by nefér označit jeden nebo druhý způsob cestování za lepší nebo hodnotnější, protože každý má o této aktivitě své vlastní představy. V žádném neublíží pátrat, zkoumat různé programy cestovních kanceláří, pročíst si diskusi nezávislých cestovatelů, a načerpat co nejvíc poznatků o dané destinaci dlouho před cestou.

JAK TO DĚLÁM JÁ … 

Cestování na vlastní pěst má své kouzlo. Kvůli přípravě nových zájezdů a v rámci sebevzdělávání se cestuji sama, a ráda. Někdy si přiberu pár kamarádů, kteří cestě dodají šmrnc a humor.

Co se týče zemí mimo můj profesní zájem (mimo oblast Maroko-Írán), do některých bych určitě ráda vyrazila sama (Malajsie, Singapur), do jiných ale pouze s cestovkou (láka mě například Etiopie a cesta vlakem z Prahy do Pekingu).

Rozhodujícím kritériem je pro mne znalost jazyka – tam, kde se nedomluvím, jako v Číně, upřednostním organizovaný zájezd. Je lepší poznávací, nebo pobytový zájezd? Ne vždycky je to tak jednoznačné!

Přečtěte si další díly:

Poznávací nebo pobytový zájezd?

Let do destinace

Kde budete bydlet (1)

Kde budete bydlet (2) 

Doprava v destinaci

Průvodce 

Program

Reklamy