kocicka (55)

K napsání tohoto článku mě pochopitelně inspirovaly příjemné vysoké teploty u nás, nicméně otázka přežití vysokých teplot a prožití kvalitní dovolené v zemích kouzelného Orientu je na místě. Z naších zeměpisných šířek nejsme až tak zvyklí pohybovat se v teplotách nad 40 stupňů, které jsou v mnoha arabských zemích (a také Íránu) každoročnou samozřejmostí.

Asi nejdůležitější je uvědomit si, že při troše snahy je možné v teplotách nad 40 stupňů normálně fungovat a ještě si pobyt na horku také užít. Ostatně, pouštní země také nejsou vylidněné, a Beduíni, Tuaregové, Balučové i Berbeři takhle normálně žijí.

A tady je pár tipů, kterých se držím já během pobytu v horku, Inspirovala jsem se samozřejmě místními, kteří ví nejlíp, jak na čtyřicítky nebo někdy i padesátky:

Před sluncem zahaluji, ne odhaluji

Chápu, že ideálem evropské krásy je nahnědlá, bronzová blondýnka, nicméně je něco jiného vypomáhat si saunou a pak vylézt na slunce na Mácháčí, a zase něco jiného je pohybovat se pod rozpáleným subtropickým sluncem. Navíc v oblastech, kde je sucho, může být teplota vyšší než se zdá, když mírně fouká. Slunce pálí neúprosně, a jeho efekt na kůži poznáte velmi rychle. Proto dobrá rada: zahalujte se! Nenadarmo je také oblečení obyvatelů Blízkého východu takové, jaké je – tógy, abáje, galábie, pokrývky hlavy, šátky. Není to jenom o islámu, vychází to hlavně a zejména z charakteru prostředí. Prostě ví, že se sluncem je neradno se zahrávat.

kocicka (100)

Jak se obléct do vysokých teplot? Nejvhodnější jsou volné kalhoty nebo dlouhá sukně z tenkého materiálu, určitě ne umělého. Dlouhá halenka nebo tričko s rukávy také nejsou špatné. Pozor na spálená ramena! Také nezapomeňte na nárty – spálené bolí a musíte na nich nosit boty!

Nezapomeňte na pokrývku hlavy, osvědčily se mi lehounké beduinské bílé šátky, které lze uvázat tak, aby vypadaly hezky – místní vám určitě pomůžou.

Piju, piju jako velbloud

Velmi důležité. Opět se vám může stát, že není až tak teplo, protože příjemně fouká. Omyl! V suchém prostředí ztrácíte vodu a minerály potem, akorát to cítíte o něco míň! Základním nápojem je samozřejmě voda, ale určitě víte, že tradičními nápoji obyvatel pouště je velmi sladký čaj. Berbeři a Tuaregové ho pijou zelený, beduíni Arabské pouště zase černý s bylinkami. Zní to jako nesmysl, ale horké nápoje jsou do horka ideální, nicméně zaženou žízeň lépe než ty vychlazené, zejména když jde o čaj. Ten mimo  jiné podporuje vyměšování, pomáha mozku při termoregulaci a je močopudný, takže se z těla dostávají častěji ven škodliviny a s nimi i teplo. Více k tematu pití čaje v létě naleznete tady.

Moc nechladím, ani zvenku, ani zevnitř

Jediné, na co v příšerném horku myslíme je, jak se zchladit. Ale pozor! Chlad je pro rozpálený organismus nebezpečný. Dnes se leckde dočtete, že klimatizace by neměla být puštěna na víc než 5-6 stupňů pod teplotu, která je venku. Jinak hrozí nachlazení, angína a další potíže. To samé platí o studených nápojích s ledem, kterých konzumací riskuji teplotní šok. Egypťané často při žaludečních a střevních potížích říkají, že má člověk břišní rýmu, a myslím si, že mají často naprostou pravdu. Příliš studené nápoje můžou způsobit křeče a rozhodit trávení. Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji regulovat klimatizaci tak, aby se tělo nemuselo vyrovnávat s instantní změnou teplotu o 20 stupňů. Nedělá mu to zkrátka dobře.

Držím hubu 🙂

Možná to tak nevypadá, ale hodně tekutín se ztrácí vypařováním přes ústa. Zejména během safari výletů je proto více než vhodné omotat cíp šátku i okolo úst. Určitě jste někdy viděli fotky Tuaregů s uhrančivým pohledem černých očí, které byly vidět v obličeji jako jediné – Tuaregové ví, jak důležité se neztrácet drahocennou vodu z organismu.

DSC05666

Vetší fyzickou aktivitu se nechávám na podvečer

Je až neuvěřitelné, jak moc se teplota v poušti během dne mění. Od nesnesitelného horka k příjemnému večeru je jenom krok. Pokud to jde, je dobré si naplánovat projížďku na velbloudech nebo procházku po dunách na pozdní odpoledne a k večeru, kdy teploty rychle klesají na příjemné a snesitelné. To samé platí o brzkách ranních hodinách a předtím, než sluníčko dosáhne nejvyšší intenzity.

Vyhledávám stín

Ano, vyhledávat stín  je přece logické. Ono ten stín je často také jediným místem, kam je možné se jít zchladit. Jak to vlastně dělají beduíni v poušti bez klimatizace? Během dne se schovávají ve svých stanech utkaných z velbloudí srsti, která je výborným izolantem. Ve stínu stanu může být teplota i o deset stupňů nižší! I ve stínu stromů ale najdete příjemný oddych, navíc jeho vetve a listy můžou působit jako přírodní vějíř.

DSC02691

Jím méně

Člověku se v horku nechce ani jíst tolik, jako normálně, přesto ale preferuji saláty a lehké jídlo, které nezatěžuje zbytečně trávící soustavu. Ráda si dám teplou polévku a k tomu salát s kuřecím masem, výbornou svačinou může být nápoj Ayran. V Maroku výborně zasytí salát variée s rýži, vajíčkem a zeleninou. Nepodceňuji čerstvé džusy, které dodají energii a jsou zdravé. Namíchané s mlékem (banánový, avokádový) můžou opět být namísto svačiny.

Jaké jsou průměrné teploty v jednotlivých zemích Orientu?

Do horkých orientálních zemí nejspíš nepojedete v létě, ale vysoké teploty vás tam můžou zastihnout prakticky kdykoliv od března do listopadu. Přeji vám pohodové cestování!

Reklamy