fezmar

Opravdu Sophiina volba. Jde o dvě z nejzajímavějších měst v celém arabském světě, a vynechat jedno nebo druhé se rovná ztrátě. Nicméně pohled na poznávací programy do Maroka od českých cestovních kanceláří naznačuje, že jedno z těchto měst nezřídka chybí. Pokud si chcete dobře vybrat, nebo plánujete vlastní cestu a z různých důvodu můžete jenom do Fesu nebo jenom do Marrakéše, tady je pár vodítek:

ZAŽIJTE AUTENTICKOU MEDÍNU

Fes je starší o přibližně třista let než Marrakéš. Jeho počátky se pojí s člověkem, který do Maroka přinesl z Arábie islám, Idrísem I. V 8. století se rozvíjející město možná již nemá původní domy prvních obyvatel (mimochodem přišli z Tuniska a Andalúzie), ale ranní středověk lze ještě z malých feských uliček dobře vyčíst. Říká se, že Fes al Bali (tedy Fes z 8. století) má až 9400 záng. Zanga (nebo zanqa podle arabského psaní) znamená malou uličku, na konci které je vstup do rodinného domu. Většinou je slepá, nebo se různě kroutí a klikatí, až naprosto ztratíte pojem o prostoru a světových stranách. Neexistuje snad mapa, která by pravdivě zaznamenala každou takovou zangu feské medíny, takže tady je opravdu potřeba vyhradit si celý den. Ve feské medíně čeká v každé zanze překvapení! Je tady bezpočet mešit, mauzoleí, kde jsou pohřbení maročtí svatí, meders (náboženských škol), ale také soukromých domů, které obyvatelé pronajímají návštěvníkům (dár, riád).

zanga

NAKUPUJTE NA NEJBAREVNĚJŠÍM TRŽIŠTI V ORIENTU

Tak bych nazvala marrakéšské tržiště, které hýří všemi barvami a zapojí do činnosti i další smysly! Z hlavního náměstí vstupujete přes stánky vetešníků, postupně pak procházíte kolem obchůdků s barevnými látkami a kožené zboží, dolu níž pak zaslechnete typické zvuky pracujících kovotepců – cink, cink … Pokud půjdete za těmito zvuky, objevíte celou řadu obchodíku se svítidly, mosaznými předměty do domácnosti, tepanými zviřátky až po stánky, kde se všechny tyto věci vyrábí. Je to Mekka nakupování, obchodník vás rád pohostí sladkým mátovým čajem na povzbuzení do vybírání zboží a smlouvání. Když nebude mít správnou velikost a barvu, nechá vás chvilku osamotě a za několik minut donese to, co požadujete. Marrakéšsky trh je jeden velký department store, kde nakoupíte všechno, navíc s příjemným pocitem z dobré ceny a příjemných konverzací s obchodníky. Hlavně některé uličky vzdálenější od hlavního náměstí jsou častu liduprázdné, takže prostoru a času na nákup je habaděj.

KOŽELUŽNY NEBO ŠNECI?

Jak Fes, tak Marrakéš – obě mestá mají své speciality. Nemusí nutně jít o jídlo, do Fesu se jezdí mimo jiné i kvůli koželužnám, kde dodnes tradičním způsobem opracovávají kůže mořením a chemikáliemi. Budete potřebovat trochu čerstvé máty když vás vyvedou na vyhlídku, odkud jsou koželužny vidět. Zápach z ptačího trusu pomíchaného s chemikáliemi není zrovna něco, co vám přidá chuť do jídla.

bebouch
foto: T.Kubuš

V Marrakéši koželužny najdete také, nejsou však tak slavné jako ve Fesu. Zaměřme se proto na gastronomii – kromě tradičního kuskusu a tajine si tady můžete na náměstí Džamaa al Fna pochutnat také na „bebuš“ – šnecích vařených ve vodě okořeněné speciální směsí. Pokud půjdete rovnou z tržiště, jedny „bebuš“ už možná máte v nákupní tašce – toto slovo se používá jak pro šnecí specialitu, tak pro marocké barevné papuče.

Ať se už rozhodnete pro Fes nebo pro Marrakéš, užijte si to!

Reklamy