Návštěvě hlavního města Jordánska se kdekdo brání. Často ho nenajdete ani v nabídce poznávacích zájezdů po Jordánsku, a solo cestovatelé se také někdy zamýšlí: být, nebo radši nebýt v Ammánu?

Popravdě, také mi Ammán dlouho neseděl kvůli tomu, jak je rušný, nepřehledný a nevyzpytatelný. Rozhodla jsem se s ním seznámit blíž během jedné ze svých návštěv Jordánska, a věnovala jsem mu plných pět dnů. Tak dlouhou dobu samozřejmě v Ammánu trávit nemusíte, ale pokud to jen trochu jde, doporučuji neobejít následující tři místa:

Citadela

Během návštěvy Izraele a Jordánska se do historie ponoříte víc než dost, a další archeologická lokalika může znít jako nuda. Nicméně, tuto byste skutečně neměli minout. Jednak, pokud se nevydáte do samotného parku vykopávek, je toto místo ideální na focení Ammánu. Jenom odsud uvidíte celý amfiteátr jako na dlani. Pochopíte, co znamená, že Ammán je založen za sedmi kopcích. Už je proto stojí za to vyjít do strmého kopce Džebel Qalaa.

Kromě toho ale na vás také čeká unikátní Umajovský palác (víte vůbec, kde jinde se dostanete do kontaktu s památky na tuto raněislámskou dynastií? Moc takových míst není), tři prsty Hercula a milé archeologické museum s artefakty z doby Ammonitů. Právě oni dali městu Ammán jeho jméno. A nikde jinde v Jordánsku na ně už nenarazíte.

Museum lidových tradic

Nejsem moc na musea a radši se procházím po památkách, ale toto jedno mě v Ammánu zaujalo. Hned u římského amfiteátru, za jeden jordánský dinár můžete spatřit bohatou prohlídku oblečení a šperků různých jordánských a palestinských kmenů. Uvidíte, jak se jejich oblečení lišilo podle oblasti, ve které bydleli. Asi nejzajimavější jsou šperky, které také v mnohém odráží specifický životní styl těchto zemědělců a nomádů.

jewel

Dar al-Anda

Toto je něco pro milovníky moderního umění. Že i v Ammánu existuje moderní umělecká scéna, je doloženo touto roztomilou malou galerií ve čtvrti Jebel Lweibdeh, založenou rodinou al-Ghoul na konci devadesátých let. Vevnitř nevelkého komplexu tak naleznete plastiku a malby různých žánrů moderních jordánských autorů, ale při troše štěstí zastihnete v podvečer i nějaký ten koncert.

Reklamy