Snad nikdo nemůže namítat, že tomu skutečně tak je. Jeruzalém je jedinečným, unikátním městem, které nemá obdoby. Snad nikde na světě se nesvedlo o jedno město tolik válek. Žádné místo na světě nevbuzuje tolik emocí, jako právě toto, o které mají posvátný zájem muslimové, křesťané i Židé. Jeho historie sahá do dávnověku a jeho kameny by uměli vyprávět!

Lze vůbec do jednoho článku vtěsnat všechno, co doporučuji v Jeruzalémě vidět? Jenom těžko. Je toho až příliš. Jednou jsem v Jeruzalémě strávila plný týden, a neustále bylo co dělat. Znám Jeruzalém po letech provázení dokonale? Ani náhodou. V následujících řádcích bych ale ráda uvedla alespoň několik míst, která mě chytila za srdce a která byste podle mně určitě neměli v Jeruzalémě obejít bez návštěvy.

Jeruzalém není jenom o kostelích

Tohoto pravidla se držím. O Jeruzalémě slyšíme o Velikonocích a víme o biblických událostech, které se tady odehrály. Při vší úctě ke křesťanskému náboženství, které i sama vyznávám, by bylo na škodu omezit návštěvu města na ty místa, která jsou spojená s působením Ježíše Krista. Něco vám totiž prozradím: ani u samotné Golgoty není jisté, že byla tam, kde za památkou ukřižování Ježíše lidé nejvíc směřují – do kostela Božího hrobu. Pokud vás ale tato problematika zajímá, doporučuji jiné místo. Nachází se za hradbami města, a nazývá se Zahradním hrobem. Tady, ukryto před ruchem města i turisty je místo, kde se v obrovské skále nachází hrob. Bylo právě toto místo posledního odpočinku křesťanského Spasitele? Pokud se podíváte blíž, uvidíte určitou podobnost skály s tvarem lebky, což je význam slova Golgota.

Když vám Zeď nářků nestačí

Zeď nářků (hebrejsky Kotel) během návštěvy Jeruzaléma určitě neminete, ani vás od ní nechci odrazovat. Být na nejposvátnějším místě pro Židy je zajímavým zážitkem a jenom pozorování místních u modliteb a setkání na tomto místě vás zabaví klidně i na celou hodinu. Ale pokud vás zajímá Kotel blíž, doporučuji návštěvu jeho ukryté poloviny. Nalevo od mužské části se za vnějšími budovami nachází dlouhé pokračování Zdi až k místu, které je přímo naproti někdejší polohy Svatyně svatých v jeruzalemském Chrámu. A to je to nejposvátnější místo ze všech. Do útrob Kotelu se dostanete pouze s místním průvodcem a v určité dny, ale při Zdi uvidíte okýnko turistických informací, kde se můžete o podmínkách vstupu a ceně informovat.

kotelsepie

Když si chcete odnést dobré fotky

I ten největší odpůrce fotoaparátů a focení v Jeruzalémě neodolá. Ty barvy, chutě a vůně si musíte sebou vzít domů, a také pohled na celé město. Snad nejlepší „fotopoint“ je ze střechy kostela Spasitele v křesťanské čtvrti. Asi dvěstě schodů vede na věž vysokou 50 metrů, a ty tři šekely, které po vás kustod bude chtít, opravdu stojí za to. Odnikud jinud totiž nevyfotíte Kostel Božího hrobu tak dobře jako právě z této vyhlídky.

Když se vydáte za hradby

Doporučila bych neomezit návštěvu Jeruzaléma jenom na to, co je uvnitř hradeb. I za hradbami se nachází zajímavá místa, a jedno z nich je docela blízko. Je to čtvrt Miškenot Šaananim, která vznikla jako první mimo staré město v 19. století. Pokojné bydlení, jak zní překlad hebrejského názvu čtvrtě bylo založeno filantropem Mošem Montefiorem v roce 1860. Montefiorovi trvalo dlouho, dokud přesvědčil Židy, že život na novém, čistém místě je proti polorozpadlým domům v městě zamořeném nemocemi a výkaly mnohem lepší. Dnes se Miškenot Šaananim luxusní čtvrtí umělců s pokojnými uličkami ve starém stylu. Hlavním symboli čtvrti je mlýn Montefiore, pojmenován po zakladateli čtvrtě.

mishkenot

A něco moderního by nebylo?

Ale bylo. Moderní pojetí biblických motivů našlo své místo v budově nejvyššího soudu ve čtvrti Romema v západním Jeruzalémě. Byl postaven sourozenci Melamedovy začátkem devadesátých let minulého století v bezprostřední blízkosti Knessetu a ochotní průvodci zdarma a rádi ve všedních dnech návštěvníky tímto architektonickým skvostem provedou.

Reklamy