Cestovatele na Blízký východ často od návštěvy Izraele odrazují mýty o jeho bezpečnostní situaci a složitých vstupech do země. Nedá se ani pojmout co všechno o těchto dvou tématech koluje po internetu. Vzhledem k nedávným změnám procedur při vstupu do země stojí za to si vysvětlit, o co vlastně jde – a poodhalit, že izraelský hraniční přechod (kterýkoli) strašákem určitě není.

BEZPEČNOST NADE VŠE

Izrael dělá pro bezpečnost svých hranic hodně. Bezpečnostní prohlídky při vstupu jsou tak mnohem přísnější než jinde, a mnozí z nás si už cestování za komunismu nejspíš nepamatují, když nám přijdou kontroly zavazadel a pasů na hranicích tak strašné.  Je to ale běžná procedura, a opravdu nemá smysl se kvůli tomu znepokojovat. Je však jedna věc, která cestovatelům opravdu ztěžovala život a najednou se prostě vypařila – izraelské razítko v pase.

BEZ RAZÍTKA – HURÁ DO ARABSKÝCH ZEMÍ

Od ledna 2013 již na žádném hraničním přechodu (pozemním, nebo na letišti Ben Gurion) nedostanete do pasu razítko. Namísto toho vám vytisknout malý papír s vašimi údaji a fotkou, který má kód – nestratit, můžou ho po vás chtít při check-inu v hotelu. Na cestě zpět ho už ale nikdo nebude chtít opět vidět, všechno je v elektronickém formátu.

S tímto samým pasem, bez problematického razítka tak můžete do zemí jako:

  • Alžírsko
  • UAE
  • Sýrie
  • Libanon
  • Írán
  • Sáudská Arábie
  • Jemen

Ale pozor!

Zejména u Sýrie a Libanonu budou pas pořád bedlivě prohlížet – a hledat v něm razítka z Jordánska a Egypta, které by naznačovaly, že jste z těchto zemí do Izraele vstoupili. Takže není ještě vyhráno. Kdo si opravdu nemůže pořídit druhý pas, měl by se informovat o možnostech orazítkování papíru mimo pas i na jordánské, respektivě egyptské výstupní hranici.

Reklamy