Memnonovy kolosy jsou dvě monumentální sochy, které v době Nové říše stávaly před vstupním pylonem do zádušního chrámu faraona Amenhotepa III na západním břehu řeky Nil v Thébách.

Memnonovy kolosy jsou nejznámější částí bývalého zádušního chrámu Amenhotepa III., nikoli však jedinou. Za kolosy se nachází rozsáhlé archeologické naleziště, na kterém jsou v posledních letech prováděny archeologické výzkumy. Objeveno bylo několik dalších menších soch. Jmenujme např. malou sochu sfingy, jejíž zvláštností je krokodýlí tělo. Lze ji spatřit z autobusu při odjezdu od kolosů. Před několika lety byl dokonce na základě pozůstalých základních kamenů sestaven plán tehdejšího chrámu.

18 metrů vysoké Memnonovy kolosy byly původně zhotoveny z jediného kusu kamene. Dnes jsou již samozřejmě částečně zrekonstruovány. Byly totiž značně poničeny během zemětřesení v roce 27 př. Kr. Tehdy začala severní socha vydávat zvláštní kvílivé zvuky. Ty mohli návštěvníci slyšet každý den ráno při svítání. Zřejmě se jednalo o vítr procházející puklinami či o rozpínání narušeného kamene v ranních hodinách.

Již v dobách starověkého Říma sem jezdili lidé z Evropy, aby si mohli poslechnout naříkající sochu. Proto tuto dobu můžeme považovat za základy turistického ruchu.

Sochu přijely do Egypta shlédnout i takové osobnosti, jako byl císař Hadrián či Septimus Severus. Druhý jmenovaný měl však při své návštěvě smůlu, socha žádný zvuk nevydala. Proto se rozhodl, že ji nechá opravit. Tak se i stalo, ale od té doby socha již nikdy „nezazpívala“.

Protože v dobách starých Římanů byly Memnonovy kolosy to jediné, co bylo z bývalého chrámu vidět, tradovalo se, že patří bájnému Memnonovi, hrdinovi (někdy se uvádí, že jeho otec byl egyptský král), který při bitvě u Tróji byl zabit bájným Achillem. Memnon pak údajně každé ráno přivolával svým nářkem svou matku Eos (neboli Jitřenku, Svítání).

Ačkoli dnes všichni ví, že sochy jsou zpodobněním faraona Amenhotepa III., označení Memnonovy kolosy se uchovalo.

U nohou obou Memnonových soch stojí ženská postava. Jedna z nich představuje Amenhotepovu manželku (vpravo) a druhá jeho královskou matku. Pokud k sochám přistoupíte blíže, uvidíte detaily nádherně zpracovaných trůnů se straroegyptskými hieroglyfy, ale také grafiti z římských dob, které tady zanechali turisté.

Reklamy