Jordánsko je malinkou krajinou, která je z 90% pokrytá pouští, má krásnou královnu Raniu, většinu obyvatel Palestinského původu, problémy s vodou a žádnou ropu. A co může nabídnout?

Jordánsko. Kdyby nemělo Jordán, nemělo by ani své jméno a už vůbec ne způsob jak přežít. Dnes země s převážně muslimskou populací, která po vzniku království ze svého jména odstřihla prvotní Za- byla kdysi bezvýznamným územím v říších Osmanů, Mameluků a Abbásovců. Tudy se jezdilo z Levanty do Mekky, křižáci tady měli své hrady a pevnosti střežící východní hranici Jeruzalémského království. Ještě předtím tady jezdili na lov pánové z umajjovského Damašku, a ještě před muslimy tady byla četná křesťanská populace po které zůstalo zpoustu kostelů a v nich krásné mozaiky. No a předtím tady byli Římané, před Římany oblasti vládli Nabatejci. A když se podíváme do starověku 12. století před naším letopočtem, území Jordánska částečně patřilo Izraelským kmenům, částečně národům, jejichž jména známe z Bible – Edomité, Moabité, Amonité.  Tudy procházel putující Izraelský národ, v dnešním Jordánsku nejspíš zemřeli oba velcí vůdci Mojžíš a Aron. Na tak malý státek, o kterém dnes většina lidí u nás nic konkrétního neví, je toho až přespříliš.

 Ammán

Pohled na Ammán z Citadely

Hlavním městem se stalo až za krále Abdulláha. Není ale zas tak úplně nové – u pramene al-Ghazal poblíž metropoly byla doložená lidská přítomnost již v 9. tisíciletí před naším letopočtem. A jeho název? Přece od Rabbath-Amón, metropole Amonitů, kteří se několikrát dostali do konfliktu s Izraelským národem a ani jim nedovolili projít územím na cestě do Zaslíbené země.  Sídlem králů byl dnešní Jebel Qalaa (pahorek citadely), na kterém jsou dosud vidět pozůstatky původního osídlení. Více památek než na Rabbath-Amón má dnešní Ammán na dobu Římanů, kteří tady zanechali dechberoucí divadlo, nejlépe viditelné v plné své krásy právě z pahorku citadely. Starý Ammán také nabízí procházky tržišti plnými barev, vůní a chutí, zejména ve večerních hodinách. Nový Ammán naopak září bílou díky vápencovému obložení budov a láká na bohatý noční život, nákupní centra, moderní pěší zóny a parky s vůní borovice.

Antické Jordánsko

Jerash – perla mezi antickými městy

Jestli existuje jedno římské město, kde si návštěvník živě dokáže představit, jak asi vypadal život v 2. století našeho letopočtu, tak je to právě Jerash. Jerash nebo-li Gerasa, kde se můžete projít po kilometr dlouhé dosud vydlážděné ulici (všimněte si kanalizaci), zastavit u veřejné kašny, vystoupit po 50 schodech ke chrámu slavné Artemis, obdivovat mozaiky starých kostelů a zúčastnit hudebního představení v impozantním Jižním divadlu. A to jste prošli jenom asi desetinu původního Jerashe, který svou slávu získal díky obchodu a obdělávání půdy na úrodných svazích Gileádu. Pokud máte rádi dobu antickou, zamiřte také do Pelly a Gadary nebo-li Umm Qays, kde vás přivítají bohatě zdobené korintské sloupy, harmonie barev a krásné výhledy do údolí Jordánu. Jste přece v bohaté a vlivné oblasti Dekapole, kterou také navštívil Ježíš, císař Hadrián a nespočetné množství velbloudů vezoucích myrhu a vzácné látky z jihu Arábie ke Středozemnímu moři.

Křesťanské Jordánsko

Mozaiková mapa Svaté země v Madabě

Jordánské království je královstvím mozaik na Blízkém východě. Kdysi to byl velmi oblíbený a častý způsob zdobení podlah kostelů ale i rodinných domů, a dosud se velká část mozaik zachovala například ve městě Madaba. Mozaiky nepředstavují pouze geometrické útvary a postavy svatých, ale také vykreslují krásu přírody a rajské zahrady. Největším pokladem je mozaiková mapa Svaté země, která s nesmírnou přesností popisuje Blízký východ a jeho geografii, taký, jaký byl v 5. století n.l. Vědci mají díky této mozaice informace o existencí měst a městeček, o kterých není zmínka nikde jinde.

Biblické Jordánsko

Kromě již vzpomínaných měst Gerasa a Gadara si můžete také vyjít k hrobce Mojžíšova bratra Árona nahoru Hór, napít se z pramene, který vytryskl po udeření Mojžíše holí ve Wádí Músa, vidět Zaslíbenou zemí, jak ji viděl Mojžíš z hory Nebo, zavzpomínat na krutý osud Jana Křtitele v Herodově paláci v Makareus, nebo si připomenout biblický příběh pokřtění Ježíši v Betánii za Jordánem.

Ach ti páni z Damašku …

koupající se žena v paláci Quseir Amra

V době vlády raněislámských Umajjovců bylo hlavním městem a centrem umění, kultury a vzdělání město Damašek. Z času na čas ale princové a velmoži potřebovali „vypadnout“ a „vypnout“ tak, jako my v dnešní době. A kam jezdili oni? No přece do Jordánska … do oblastí na východ od Ammánu, které byly kdysi mnohem zelenější, a vyskytovalo se tady hodně zvěři. Lov zvířat, lázně a další radovánky byli dostatečným důvodem k výstavbě sídel, které dnes známe jako Pouštní hrady. Jeden z nich, Quseir Amra, objevil náš český orientalista Alois Musil. Po prohlídce jeho interiéru zcela jistě změníte názor na morálku v umajjovském chalífátu …

Křižáci a středověk

interiér hradu Karak

Tuto dobu reprezentují tři křižácké pevnosti. Ta první. Vaux Moise, se nachází u Petry, a dosud jsou vidět její základy, vstupní bránu a vnitřní dělení na místnosti. Asi 30 kilometrů dál je Montreal neboli Šúbak, který kdysi kontroloval karavanní stezky mezi Arábií a Sýrii. Nad Mrtvým mořem se pyšně vypíná Karak, nejlépe zachovalý křižácký hrad v Jordánsku, kterého poloha umožňovala vládci Reynaldovi de Chatillon zbavovat se svých nepřátel tak, že jim zatlouknul hlavy do dřevěných beden, a poté vyhazoval z východních hradeb dolu do hlubokého skalnatého údolí. Karak si dosud zachoval svůj původní vzhled ze 12. století, byť byl po odchodu křižáků využíván Mameluky a později Osmany, až do 20. století.

Nesmíme zapomenout na Nabatejce …

ještě krůček, a uvidíme ji v plné kráse …

Kočovné arabské kmeny Nabatejců se poprvé na území Jordánska objevili v 6. století, a i když se na začátku živili přepadáváním karavan, záhy zjistili, že zbohatnout se dá i jinak a lépe. Tato skvělá myšlenka byla základem obchodu a nabídky služeb Nabatejců vůdcům karavan, ale také základným kamenem pro jeden ze Sedmi divů světa – růžové skalní město Petru. Petru není potřeba obzvlášť představovat, navštivte ji v zimě, v létě, na jaře, a pokaždé bude jiná, jinak zbarvená, s jiným nádechem a kouzlem.

Chcete si v Jordánsku oddýchnout?

V tom případě zamiřte na pobřeží Rudého moře do Aqaby. Obdivujte podmořský život zpoza potápěčských brýlí, nebo během šnorchlování. A když zvednete hlavu z vody, kochejte se pohledem na krásu Izraelského pohraničního města Eilat. Jen pootočte hlavu doleva, a uvidíte hotely na pobřeží egyptského Sinaje, v oblasti známé jako Taba.

A co dnes tak oblíbený wellness?

Mrtvé moře nadnáší …

Wellness je dnes součástí moderního životního stylu. Většina hotelů vyšší kategorie v Ammánu, Petře a Akabě nabízí využití bazénu, sauny nebo tureckých lázní. Ale skutečnou chuťovkou jsou horké prameny Hamamat Ma’in v blízkosti Madaby, kterých voda má teplotu 40-60 stupňů Celsia.  Jezdí se sem koupat celé rodiny Jordánců i cizinců, a rád se v nich koupal i Herodes Veliký.  Ještě zdravější a nezapomenutelnější zážitek vám ale připraví Mrtvé moře, které vás bude nadnášet, léčit a zároveň možná i trochu pálit – obsahuje desetkrát více solí než jiné moře. Na vaší pokožce zanechá jemný mastný film a příjemný pocit z toho, že jste pro sebe udělali něco dobrého. Zážitek z pobytu u Mrtvého moře ještě umocníte když si dopřejete zábal z přírodního bahna Mrtvého moře, které léčí celulitídu ale také povzbuzuje krevní oběh. To všechno si můžete užít jak během několikadenního pobytu, nebo jenom jako zpříjemnění poznávání Jordánska!

Pro ty, co chtějí pohyb …

Wádí Rum

Pokud chcete prožít pobyt aktivně, neznamená to, že musíte hodiny běhat po rozpálené poušti! V nádherné pouštní rezervaci Wádí Rum máte možnost výstupů na pozorování východu a západu slunce, můžete si také vylézt na různé skalní útvary, nebo pořádat závody běhu na píseční dunu. K tomu se vám nabízí výlety na velbloudech a s džípy. Výborným místem pro nenáročnou pěší turistiku je přírodní rezervace Dana, nebo několik dech beroucích wádí v okolí Mrtvého moře, kterými tečou prameny osvěžujících studených sezonních potůčků.  Tyto stinné kaňony jsou oázou života v poušti, a překypují bohatou faunou a flórou. A pokud se cestou unavíte, chladné osvěžení máte na dosah v podobě bazénků se sladkou vodou.

Pokud chcete navštívit Jordánsko, nejlepší doba s příjemnou teplotou je v březnu – květnu a od září do listopadu. Pokud spojíte návštěvu Jordánska s návštěvou sousedních zemí (Izrael, Sýrie, Libanon), o nezapomenutelný zážitek máte postaráno.

Reklamy