Následující místa byste si určitě neměli nechat ujít. Právě tato místa dělají ze Sýrie zemi, na kterou nezapomenete.

Damašek

Není asi potřeba zvlášť představovat město, které se hrdí titulem nejstaršího neustále obývaného města na světě. Dnešní Damašek má, i s přilehlými čtvrtěmi asi 6 milionů obyvatel, přesto ale působí klidným a čistým dojmem.  Kdo nenavštívil starý Damašek, který ukrývá své poklady vevnitř starých hradeb, v Sýrii jakoby ani nebyl.

Věnujte alespoň jeden den klidné procházdce starobylými ulicemi s polorozpadlými domy zaklíněnými do sebe. Užijte si plejádu barev, chutí a vůní na damašském rozlehlém súku, a alespoň nahlédněte do několika velmi dobře udržovaných lázní – hamámů. Obdivujte krásná průčelí místních madras a khanů a neštiťte se obléci khaki zelený hábit se kterým jediným vás pustí na prohlídku slavné Umajovské mešity. Na tomto klidném místě, ze kterého dýchá krása raněislámské architektury, můžete strávit i dvě hodiny. Pokud vás zajímá kultura Sýrie, věnujte alespoň hodinku prohlídce etnografické expozice v paláci al-Azm. Na závěr doporučují osvěžení v podobě citronového džúsu s mátou v jedném ze zachovalých damašských domů, sloužících dnes coby restauraci, například Beit Jabri. Při odchodu z města jednou ze zachovalých bran si všimněte pevnost a propracování městských hradeb a zastavte se na chvilku u sochy velkého středověkého bojovníka Saladína.

Křesťanské památky Sýrie

V Sýrii žije asi 8 procent křesťanů a jejich kulturu a jazyk nejlépe poznáte v klášteřích Maalula a Sayidanya v blízkosti Damašku, kde se v neděli můžete zaposlouchat do zpěvů jeptišek v aramejštině, jazyku Ježíše Krista, prohlédnout si ikony vevnitř kostelů a pozorovat, jak je život místních křesťanů úzce spojen s existencí těchto svatých míst. Nechte si vyprávět legendy svatých, spojené s výstavbou jednotlivých klášterů a Maalule ochutnejte místní chleba a klášterní víno.

Na severu Sýrie si vyhraďte odpoledne pro návštěvu dnes již opuštěného kláštera svatého Simeona. Kochejte se výhledem přes hranice do Turecka a vdechujte příjemnou vůní borovíc u místa, kde svatý Simeon strávil více než dvacet let života na sloupu. Krásně zachované obvodné zdi kláštera jenom podtrhují malebnost polosuché krajiny severní Sýrie.

Palmyra

Tento antický skvost se řadí mezi vůbec nejvýznamnější na Blízkém východě.  Jeho značna odlehlost od zabydlené části Sýrie jí přidává na čaru, které je následně umočněné pohledem na rozlehnost ruin někdejšího města, prosláveného zejména jeho odvážnou královnou Zenobií. Začněte chrámem boha Bela na začátku římského Carda, pokračujte přes pozoruhodnou bránu, zastavte si u malého římského divadla a palmyrské agoře, kde se kdysi odehrávali dějiny. Nechte zapracovat fantazii a představte si velbloudy, které do města vstupovaly po nevydlážděné hlavní ulici za účelem karavanního obchodu.

Nemiňte místo posledního odpočinku Palmyřanů – věžové a podzemní hrobky, a vyfoťte si Palmyru jako na dlani u západu slunce z pevnosti Fakhredína nad městem. Ochutnejte beduinskou pochoutku – mansaf a obdivujte ručně vyrobené šperky z velbloudí kosti. Vráťte se k ruinám ráno před východem slunce, abyste je viděli osvětlené, a udělejte si profesionálně vypadající fotografie starobylých chrámů a sloupů při světle vycházejícího sluníčka.

Vodní kola v Hamá

Skutečná světová rarita – obrovská dřevená vodní kola jsou k vidění přímo v akci ve městě Hamá. Ty první byly tady již v době raního středověku. Dnes je na řece Orontes přes deset kol a dodnes jsou využívány k zavlažování půdy. Zaposlouchejte se do zvuku, který vydávají a pozorujte duhu, kterou tekoucí vody proti slunci vytváří. Projděte se tichým centrem města kolem některých z kol a ochutnějte sušené fíky plněné mandlemi, které se u kol prodávají.

 

Aleppo

Druhé největší město Sýrie, místo kde kdysi končila slavná obchodní Hedvábná stezka je dnes jedným z kulturních ale i průmyselných center Sýrie. Zaujme snad nejkrásnější a nejlépe zachovalou citadelou na Blízkém východě, ale také svou historii plnou mongolských nájezdů a svým živým a velmi aktivním tržištěm. Vejděte do města Antiochijskou bránou, zastavte se u malé měsitky s chetitskými nápisy, navštívte hrobku biblického Zachariáše ve Velké mešitě, která má také pozoruhodný a prastarý minaret. Projděte si několik zachovalých khanů a přivonějte k olivovému mýdlu místní výroby. Ale pozor! Možná si Aleppo zamilujete více než samotný Damašek!

Křižácké hrady

Křižácká přítomnost na Blízkém východě zanechala v Sýria několik skutečných skvostů, zejména v podobě hradů Salahuddín a Krak de Chevaliers. Oba vás překvapí svou zachovalostí a majestátností a nenechají vás na pochybách ohledně zdatnosti a moudrosti tehdejších stavitelů. Určitě nemiňte výstup na jejích donjony, odkud se vám naskytne výhled na okolitou krajinu, ale také se podívejte na záchodky a do cisteren.

Bosra

Další antické město, které vás ale překvapí svou barvou – je totiž postavené z černého žulového kamene. Dodnes v něm bydlí lidé, kteří vám rádi nabídnou ručně tkaný koberec nebo vybeldnuté pohledy. Najdete tady jak pozůstatky někdejší největší křesťanské katedrály, tak mamelucké lázně. Skutečným skvostem je ale divadlo, kolem kterého Saladín nechal postavit krunýř ve formě citadely. Jeho zachovalost vás nenechá na pochybách, že Bosra byla kdysi právem metropolí římské provincie Sýrie.

Ať už vaše kroky v Sýrii směřují kamkoliv, určitě vás přesvědčí o své kráse a neopakovatelnosti.

Reklamy