Ulice Bejrútu se vyprázdnili. Není ještě pozdě, spíš naopak, toto je čas, kdy normálně město ožívá. Ale dnes ne, protože Libanonci mají jiný program – zrovna totiž promluvil Hassan Nasrallah.

Jména Hassana Nasrallaha je Libanoncům známé nejmíň od roku 1992, kdy se stal generálním tajemníkem strany Boží, neboli Hizbaláhu. Hassan Nasrallah se narodil v Bejrútu v rodině, která nebyla nějak zvláště nábožensky založená. Jako mladého chlapce ho ale zajímalo náboženství, a z toho důvodu absolvoval jednak teologický seminář v libanonském údolí Biká, ale také studoval v iráckém Najafu.

Co se týče jeho politické kariéry, Nasrallah vstoupil nejprve do šiítského hnutí Amal, po izraelské invazi jižního Libanonu se stal členem Hizbaláhu. Začátkem devadesátých let ještě pocítíl potřebu rozšířit si vzdělání v náboženských vědách a nějakou dobu strávil v Íranu.

Poté, co byl Abbas al-Mussawi, tehdejší lídr Hizbaláhu Izraelci zavražděn, mladý Nasrallah se ujal vedení hnutí, které si dodnes říká Resistance – Odpor. Kromě vojenského odporu zamířeného do roku 2000 proti izraelské okupaci (a de facto dosud, protože Izrael ještě pořád okupuje tzv. Šebské farmy na libanonském území), se dnes Hizbaláh aktivně podílí na politickém životě v Libanonu, protože od roku 2005, kdy v parlamentnich volbách ziskala strana 14 křesel, je součástí takzvaného bloku 8.března spolu se šiítskou stranou Amal a křesťanským Svobodným patriotickým hnutím, a prakticky tvoří opozici.

Samotný Nasrallah nemá v libanonském parlamentu žádný post a nejméně od roku 2006 se ukrývá. Právě rok 2006 rozdělil Libanon na ty, kteří ho podporují a ty, kteří mu zejména kvůli rozpoutání války s Izraelem nemůžou přijít na jméno.

Přesto – když Hassan Nasrallah ohlásí projev, lidé si na večer nic neplánují. Jeho obdivovatelé i jeho nepřátelé, všichni spolu usedni před obrazovky televize a počítačů, aby si vyslechli, co má Nasrallah na srdci. Hassan Nasrallah nevystupuje zase tak často – pouze pokud se v zemi něco vážného děje – jako třeba teď pád libanonské vlády.

Nasrallah je proslaven zejména svými kontroverzními a odvážnými výroky ohledně Židů a Izraele, například:  

„Co Židé chtějí? Chtějí bezpečí a peníze. Židé byli vždy nejvíce zbabelými a hrabivými Alláhovými stvořeními. Kamkoliv se ve světě podíváte, nikde nenajdete tak nenasytné krkouny jako jsou Židé.“ (Al Manar, 2001)

„Říkám vám … tento Izrael, který vlastní nukleární zbraně a má nejmocnější vzdušní síly v této oblasti, je křehčí než pavučina.“ (po válce v roce 2006)

Ne všechny jeho výroky jsou ale kontroverzní. Jeho projevy jsou uhlazené, na obrazovce působí dojmem vyrovnaného člověka, mluví pokojně a s přehledem. Má mírnou gestikulaci a mluví tak, aby mu rozuměli všichni – vzdělaní i ti, co nestudovali. Používá libanonský dialekt, ne spisovnou arabštinu, nepoužívá velká slova a složité větné konstrukce, protože chce, aby lidé správně pochopili jeho myšlenky a názory. Nemá úplně bezchybnou výslovnost (ráčkuje a nevyslovuje správně některé další hlásky) a možná i proto nemluví příliš rychle. Během svých projevů se také usmívá a vůbec nepůsobí dojmem teroristu, jak je často označován na západě. Ve Spojených státech jeho projevy nevysílají, dokonce některé televizní stanice, například al-Manár, která je přímo stanicí Hizbaláhu, jsou zakázané.

Hassan Nasrallah právě domluvil. S publikem se rozloučil přáním míru a jeho slová budou v nejbližších dnech hlavním tématem diskuzí v kavárnach, na ulicích nebo během večeře za rodinným stolem. Dá se říci, že Nasrallah je dnes nejvlivnějším politikem v Libanonu. Můžete ho milovat, nebo ho můžete nenávidět – ale nejspíš vás stejně bude zajímat, co má tento charizmatický muž na mysli a na srdci.

Projev skončil a já otevírám stránku, kde je jeho projev přeložen do angličtiny. Chci se ujistit, že jsem jeho slovám v arabštině porozuměla správně a také, že na obzoru není agrese, zmatek a pouliční boje tak, jak to bylo naposledy, kdy Hizbaláh opustil parlament v roce 2007. Z Libanonu se mi nechce. A jaksi mám pocit, že o mém pobytu v této úžasné zemi rozhoduje právě Hassan Nasrallah.

Dnešní Nasrallahův projev shrnutý v angličině naleznete na: http://qifanabki.com/

Hezký večer z Bejrútu do České republiky.